Mutacje i multiplikacje form kulistych

5 stycznia w BWA Galerii Sanockiej odbędzie się wernisaż wystawy Przemysława Pokrywki pt. Mutacje i multiplikacje form kulistych. Ekspozycja będzie prezentowana do 4 lutego.

Przemysław Pokrywka „Mikrokosmos” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Pokrywka „Mikrokosmos” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jestem. Za pomocą zmysłów poznaję rzeczywistość. Jako jednostka społeczna koduje określone obrazy, schematy relacji, kategoryzuje… Czerpię z dorobku cywilizacyjnego i korzystam z jej wygód. Żyję! – podkreśla artysta. – Czasem jednak bywam zmęczony i przytłoczony powtarzalnością świata. Szukam wówczas inspiracji tam gdzie nie patrzy większość. W miejscach, gdzie rzeczywistość dotyka abstrakcji – w zdegradowanych wytworach przemysłu, w świecie mikroform organicznych, w zachwycie nad źdźbłem wyrosłym w betonowej szczelinie…

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakiś czas temu z odmętów moich zainteresowań kulturowo-naukowych wyłonił się fenomen kuli – formy uniwersalnej, na przestrzeni wieków obrosłej przeróżnymi znaczeniami i mnogą symboliką. Jako forma centralna w panteonie inspiracji, w naturalny sposób stała się ona celem moich poszukiwań oraz pretekstem dla malarskiej wypowiedzi. Kula – planeta, kula – głowa, bila do gry, jajo… W tworzonych od kilku lat obrazach jawi się modułem, który w relacji z innymi elementami tworzy właściwy kontekst i wyznacza ścieżki interpretacji, których przyjemność odnajdywania pozostawiam odbiorcy – wyjaśnia Przemysław Pokrywka.

Przemysław Pokrywka – urodzony w 1980 roku w Rzeszowie. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (studia magisterskie) i na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (studia doktoranckie). Swoje prace prezentował w ramach wielu ekspozycji indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Aktywny twórczo na polu malarstwa. Ponadto uprawia rysunek, tworzy obiekty i instalacje site-specific, zajmuje się projektowaniem graficznym.

Mutacje i multiplikacje form kulistych
Przemysław Pokrywka
Od 6 stycznia do 4 lutego 2018 roku
Wernisaż: 5 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
BWA Galeria Sanocka

Dodaj komentarz