Mam folklor we krwi!

Z pasji do folkloru i chęci niesienia pomocy w Krakowie zrodziła się nietypowa, ale niezwykle ważna inicjatywa. Czy można połączyć folklor oraz honorowe krwiodawstwo? Miłośnicy ludowych pieśni i tańca poprzez inicjatywę Mam folklor we krwi pokazują, że można i w styczniu pokażą ponownie.

„Mam folklor we krwi” (dzięki uprzejmości organizatora akcji)

„Mam folklor we krwi” (dzięki uprzejmości organizatora akcji)

Nie ulega wątpliwości, że warto dzielić się tym, co mamy dobrego i nawzajem sobie pomagać. Są jednak sposoby pomocy, które w polskim społeczeństwie wciąż cieszą się zbyt małą popularnością, choć mogą uratować komuś życie. Krwiodawstwo jest jednym nich. Dlatego każda akcja, która je promuje zasługuje na szczególną uwagę. Zwłaszcza w świetle regularnie pojawiających się apeli i alarmów o niedoborach zapasów w bankach krwi.

Mariusz Brząkalik, chórzysta i tancerz jednego z krakowskich akademickich zespołów pieśni i tańca postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i namówić koleżanki i kolegów do aktywnego udziału w oddawaniu krwi, połączonego z promocją rodzimego (i nie tyko) folkloru. Tak narodziła się akcja Mam folklor we krwi.

Mam folklor we krwi to dzielenie się z innymi swoją miłością do folkloru oraz dumą z niego przy jednoczesnej promocji honorowego oddawania krwi. Uczestnicy akcji poprzez zespołowe wyjścia na krwiodawstwo, a docelowo także wyjazdowe akcje krwiodawstwa, dzielą się tym, co mają najlepszego – pasją i dobrym sercem. Wszystko to w pięknych, polskich strojach regionalnych, których pojawienie się ośrodkach krwiolecznictwa i centrach krwiodawstwa zawsze budzi na twarzach personelu i innych dawców szczerą radość.

Czasem wydawać się może, że poszczególne Zespoły rywalizują między sobą. Ta akcja pokazuje jednak, że to mit i całe folklorystyczne środowisko może połączyć jeden wspólny, szczytny cel – mówi Mariusz Brząkalik, pomysłodawca inicjatywy Mam folklor we krwi.

I nie rzuca słów na wiatr. Poza macierzystym zespołem chęć uczestnictwa zadeklarowały już dwie kolejne grupy: Zespół Regionalny Magurzanie z Beskidu Żywieckiego, tegoroczni zdobywcy Złotej Ciupagi na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i krakowski Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus.

„Mam folklor we krwi” (dzięki uprzejmości organizatora akcji)

„Mam folklor we krwi” (dzięki uprzejmości organizatora akcji)

Więcej informacji na temat akcji Mam folklor we krwi znaleźć można na stronie inicjatywy na Facebooku, gdzie znajdą się również informacje o kolejnych wyjściach folkowych krwiodawców.

Mam folklor we krwi
Najbliższy termin: styczeń 2018
Kraków

Dodaj komentarz