„Polski” portret Karola Edwarda Stuarta

10 stycznia 2018 roku profesor Robert I. Frost wygłosi wykład Polska a Szkocja. „Polski” portret Karola Edwarda Stuarta w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Zaproszenie na wykład w Muzeum Historii Polski (źródło: materiały prasowe)

Zaproszenie na wykład w Muzeum Historii Polski (źródło: materiały prasowe)

W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju. Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego. Karol Edward Stuart nazywany jest również „Młodym Pretendentem”, a do historii przeszedł jako „Bonnie Prince Charlie”, czyli „Piękny Książę Karolek” – bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość.

Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju?

Profesor Robert I. Frost opowie o nieprezentowanym publicznie od 1911 roku portrecie. Jego wykład będzie niezwykłym historycznym śledztwem i próbą odpowiedzi na pytanie, czy obraz jest rzeczywiście portretem Karola Edwarda Stuarta. Profesor Frost opowie także o nieznanych epizodach z historii stosunków polsko-szkockich i związkach szkockiej rodziny królewskiej z Sobieskimi.

Prof. Robert I. Frost jest brytyjskim historykiem, absolwentem Uniwersytetu w St. Andrews, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem prof. Normana Daviesa. Jest profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen. Frost jest autorem wielu książek na temat historii Europy Środkowej i Północnej, m.in. The Oxford History of Poland-Lithuania, tom 1, The Making of the Polish-Lithuanian Union,
1385–1569
(2015), za którą otrzymał nagrodę Pro Historia Polonorum 2017. Jest jednym z najlepszych znawców historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz członkiem-korespondentem Polskiego Towarzystwa Historycznego i członkiem Akademii Brytyjskiej.

Polska a Szkocja. „Polski” portret Karola Edwarda Stuarta
Wykład prof. Roberta I. Frosta
10 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Dodaj komentarz