Inspirująca czarna dziura

W toruńskiej Galerii Wozownia jeszcze do 7 stycznia 2018 roku można oglądać wystawę zbiorową Czarna dziura, której kuratorkami są Urszula Kluz-Knopek, Marta Ostajewska. Na wystawie prezentowane są prace siedemnastu artystów, inspirowane tytułowym zagadnieniem.

Zuzanna Rokita (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Rokita (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czarna dziura to czysta transcendencja, czasoprzestrzeń, której nic, nawet światło, nie może opuścić. Rodzi się w miejscu umierających gwiazd, pochłania materię, a zderzając się z innymi czarnymi dziurami osiąga wielkość milionów mas Słońca. Nie można się z niej wydostać, wyznacza granicę bez powrotu. Znajduje się wewnątrz własnego horyzontu zdarzeń, wszelkie wyimaginowane próby ucieczki prowadzą donikąd. W jej wnętrzu czas spowalnia, na zewnątrz – całkiem znika. Jest pełna niewyjaśnionych osobliwości, w niej kończy się czas, a grawitacja wzrasta do poziomu nieskończoności. Czarna dziura wciąga, kurczy się, rozpręża, fascynuje, przyciąga, pochłania. Niektórzy widzą w niej tunel do innego wszechświata, inni korek w wannie pełnej galaktyk, czarny kleks, nieskończoną kałużę, aksamitną plamę niepamięci. Czarna dziura to zagadka, w której kręcimy się jak w wirze… Siedemnastu artystów wpadło do czarnej dziury, gdzie wpół spalone konary splotły się z amorficznymi, błyszczącymi kawałkami pulsującej materii. Grawitacja zwolniła, nawarstwiając totemiczne kształty. W pulsujący wir, jak w żywołowną pułapkę, wpadły małe ssaki, szczątkowe rekonstrukcje zbrodni, astrofizyka spotkała się z religią, kwadrat, obrócony nieskończoną ilość razy, przemienił się w koło. Rzeczywistość wcisnęła się w pętlę zawieszoną na punktach sprzeczności, gdzie odległości są tylko pozorne. Is there any hope? – piszą kuratorki projektu, Urszula Kluz-Knopek i Marta Ostajewska.

Na wystawie prezentowana jest selekcja prac artystów, które pojawiły się w tematycznym magazynie „Woof Woof Arf Arf” (2016) wydawanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, częściowo finansowanym ze środków Samorządu Doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Zobaczyć można prace: Konrada Juścińskiego, Katarzyny Klich, Anny Róży Kołackiej, Marka Kucharskiego, Ewy Kuleszy, Kaspra Lecnima, Iwony Ogrodzkiej, Agnieszki Mastalerz, Martyny Pająk, Natalii Pakuła, Agi Piotrowskiej, Zuzanny Rokita, Marty Stachowskiej, Pawła Stasiewicza, Mai Staśko, Natalii Wiśniewskiej i Ewy Żuchnik.

Czarna dziura
Kuratorki: Urszula Kluz-Knopek, Marta Ostajewska
Od 17 listopada 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR