Olgi Kisselevej miejsce pod słońcem

Do 7 stycznia 2018 roku w toruńskiej Galerii Wozownia można oglądać wystawę Olgi Kisselevej (we współpracy z Aleksandrą Stańczak) A Place in the Sun: Doświadczenie dynamicznego mapowania.

Olga Kisseleva, „Conquistadors”, instalacja interaktywna, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Kisseleva, „Conquistadors”, instalacja interaktywna, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mobilność we współczesnym świecie jest bez wątpienia tym, co stymuluje zarówno rozwój nowych technologii transportu, jak i komunikacji. Jednocześnie społeczeństwa stykają się także z problemem kryzysu migracyjnego. Biorąc pod uwagę wiele różnych czynników dochodzimy do wniosku, że pojęcie dystansu paradoksalnie nie wynika dziś wyłącznie z długości mierzonej w kilometrach…

Projekt badawczy Chronography ma za zadanie kreowanie nowych wizualnych strategii, opierając się przede wszystkim na nieeuklidesowej reprezentacji przestrzeni. Ma pokazać, jak zmienia się jej obraz pod wpływem technologii, ekonomii czy rozgrywek geopolitycznych. Mapy będące rezultatem projektu są wyrazem refleksji wobec tych zmian. Pokazują, że każda podróż ma udział w tworzeniu modelu świata; każda z nich może przekształcić obraz świata odwołując się do społeczno-politycznego portretu jego eksploratora.

Wystawa Place in the Sun w poetycki sposób odwołuje do rozgrywek geopolitycznych oraz ekonomicznych na arenie międzynarodowej. Cytat „domagać się miejsca pod słońcem” pochodzi z przemówienia wygłoszonego w dniu 6 grudnia 1897 roku przez ministra spraw zagranicznych rządu niemieckiego, Bernarda von Bülowa. Powiedział on: „Niemcy nie chcą naturalnie przesuwać nikogo w cień, ale im również należy się jakieś miejsce pod słońcem”. Słowa te w dzisiejszym świecie mogą nabierać różnych znaczeń. Mogą dotyczyć zarówno agresywnej polityki ekonomicznej, jak też subiektywnych definicji konceptu „miejsca pod słońcem”, np. „indywidualnej chęci odniesienia sukcesu”. Ideą wystawy jest otwarcie się, podobnie jak idea mappingu, na różne zagadnienia współczesnego świata, obserwowane z różnych perspektyw.

Olga Kisseleva to artystka rosyjskiego pochodzenia. Jej twórczość bazuje na przesłankach naukowych – formułuje hipotezy, aby wyjaśnić skomplikowane problemy i w miarę możliwości zaproponować ich rozwiązanie. Artystka odwołuje się często do doświadczeń konkretnych dyscyplin: genetyki, biologii, geofizyki, jak również nauk politycznych i społecznych. Przeprowadza eksperymenty, obliczenia i analizy, ściśle przestrzegając metodologii danej dziedziny. Hipotezy, jakie stawia na polu artystycznym, są weryfikowane i zatwierdzane metodą ściśle naukową. Artystka wystawiała m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Art Institute of Chicago, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie, Kiasma w Helsinkach. Kisseleva wykłada na paryskiej Sorbonie.

A Place in the Sun: Doświadczenie dynamicznego mapowania
Olga Kisseleva
Od 17 listopada 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR