Z Brugii do Gdańska. Historia obrazu Memlinga

29 grudnia w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się premiera książki Z Brugii do Gdańska. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga Jacka Friedricha. Młodzi czytelnicy będą mogli poznać autora i ilustratorkę książki.

Okładka książki (źródło: materiały prasowe)

Okładka książki (źródło: materiały prasowe)

Jak powstało arcydzieło Hansa Memlinga Sąd Ostateczny? Kto je zamówił i dlaczego? Kto je namalował? Co przedstawia? Jak trafiło do Gdańska? Jakie były jego późniejsze losy, aż po dziś dzień?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania mali czytelnicy znajdą w książce Z Brugii do Gdańska. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, którą napisał Jacek Friedrich, a zilustrowała Joanna Czaplewska.

Książka została wydana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach realizowanego w Gdańsku w 2017 roku programu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jeden ze 100 najważniejszych obrazów sztuki dawnej. Publikacja została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Cackowska z Instytutu Pedagogiki UG. Poza poznaniem autorów, premiera będzie okazją do zakupienia książki.

Jacek Friedrich – historyk sztuki. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UG. Autor licznych publikacji poświęconych historii sztuki i kultury w dawnym i współczesnym Gdańsku, w tym również książek dla dzieci: Gdańsk dla młodych podróżników oraz Srebrna łyżeczka. Zajmuje się także historią ilustratorstwa.

Joanna Czaplewska – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej ASP, obecnie asystentka na macierzystym wydziale. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę Trzy, dwa, raz, Günter Grass , która otrzymała wyróżnienie w dziale grafiki konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.

Premiera książki Z Brugii do Gdańska. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga Jacka Friedricha
29 grudnia 2017 roku o godzinie 14.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz