Malarska strona Zdzisława Kudły

5 stycznia w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Zdzisława Kudły. To pierwsza tak duża wystawa malarstwa artysty znanego dotąd głównie z twórczości filmowej – animacji dla dzieci i dorosłych.

Zdzisław Kudła, „Posiłek”, 2016 (źródło: materiały prasowe)

Zdzisław Kudła, „Posiłek”, 2016 (źródło: materiały prasowe)

Zdzisław Kudła – 80-letni artysta reżyser, od ponad półwiecza związany z Bielskiem-Białą, od kilku lat intensywnie maluje. Na wystawie prezentowanych będzie ponad trzydzieści płócien jego autorstwa, powstających w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Malarskie kompozycje Zdzisława Kudły to skomplikowane, pełne szczegółów układy, które opowiadają surrealistyczne historie, mimo, że umiejscowione są najczęściej w realnych krajobrazach. Skojarzenia z narracją filmową są nieodłączne, a autor wręcz podkreśla tę cechę swoich prac.

Można się bawić ruchem, kolorami, ale to jest film bez akcji. Mam potrzebę opowiadania. Jestem tym skażony. W malarstwie więc teraz opowiadam… i to z premedytacją. Robię to ponieważ uważam, że jeśli w obrazie jest treść to zatrzymam więcej widzów, niż jak bym np. wykonał jakąś formę abstrakcyjną… – przyznaje artysta w katalogu do wystawy.

Bielszczanie oglądający obrazy Zdzisława Kudły mogą rozpoznać na nich m.in. rodzinne miasto – plac Bolesława Chrobrego, mury pod Zamkiem Sułkowskich, Kamienicę pod Żabami. Inspiracje artysty to nie tylko teraźniejszość, ale i przeszłość – dzieciństwo w rodzinnej podkarpackiej wsi Wesoła oraz dzika przyroda. Na obrazach pojawiają się łany zbóż, lasy, bezkresne niebo, którego nie zasłania industrialna zabudowa. Ale w obrazach Zdzisława Kudły jest także wiele rozpoznawalnych cytatów z miejskiego krajobrazu Krakowa, w którym kształcił się i spędził młodość.

Feeria czystych barw, których autor używa nie oznacza, że sprawy, o których opowiada są banalne.

Dążenie człowieka do sukcesu, bez skrupułów i jakichkolwiek zahamowań, zachłyśnięcie się możliwościami współczesnej cywilizacji, pogarda dla praw przyrody i praw boskich, bezrozumna chuć rządząca poczynaniami ludzi – wyrażenie tych prawd słownie jest mało oryginalne. Wyrażenie ich przez obraz, zainscenizowane scenki, poprzez symbol – jest pełniejsze i ciekawsze w odbiorze, oddziałuje na widza mocniej i głębiej. Na szczęście to niejedyne przesłanie artysty, nie jest on tylko krytykantem współczesności. Stwierdza z całą mocą swego długiego życiowego doświadczenia, że istnieją sprawy ważne, o nieprzemijającej wartości: miłość, rodzina, muzyka, sztuka, nauka – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystawy.

Wystawie malarstwa w Galerii Bielskiej BWA będzie towarzyszyła prezentacja wybranych filmów artysty, m.in. Bruk, Impas, Bez powrotu Panie Z. oraz inne filmy animowane stworzone dla dorosłego widza.

Na zakończenie ekspozycji 25 stycznia o godz. 18.00 – w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA rozpocznie się wykład dr. Michała Bobrowskiego pt. Artystyczna animacja Zdzisława Kudły: humanizm katastroficzny. Autor wykładu jest filmoznawcą, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik. W wydarzeniu weźmie udział Zdzisław Kudła.

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog, w którym o twórczości Zdzisława Kudły piszą: Agata Smalcerz – historyk sztuki, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, Andrzej Orzechowski – reżyser, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Patryk Oczko – historyk sztuki. W katalogu zamieszczono także wywiad ze Zdzisławem Kudłą autorstwa Katarzyny Kucybały, który ukazał się w magazynie samorządowym „W Bielsku-Białej” (wyd. specjalne, kwiecień 2017).

Wystawa malarstwa Zdzisława Kudły
Od 5 stycznia do 28 stycznia 2018 roku
Wernisaż: 5 stycznia 2018 roku o godz. 17.00
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz