• 2017-12-23

Earth Particles Leszka Możdżera i Holland Baroque

4 grudnia wydawnictwo muzyczne Outside Music opublikowało najnowszą płytę Leszka Możdżera z zespołem grającym muzykę dawną Holland Baroque, pt. Earth Particles.

Leszka Możdżera & Holland Baroque, „Earth Particles” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Leszka Możdżera & Holland Baroque, „Earth Particles” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kiedy dostałem propozycję współpracy od Holland Baroque Ensemble poczułem dreszczyk emocji. Wiedziałem, że może być dobrze. Przeczuwałem mgliście jak moglibyśmy zabrzmieć razem, ale potrzebowałem dobrych paru miesięcy, żeby zacząć pisać. Krążyłem wokół komputera i ciągle nie mogłem zacząć. Czułem, że to jeszcze nie to. Potrzebowałem czegoś więcej żeby się zainspirować. Sam termin oddania nut nie był wystarczającą motywacją, czułem, że zanim zacznę pisać muszę dać swojej duszy jakiś pokarm. Szybko spakowałem się i wsiadłem w samolot na Sri Lankę. Dopiero tam zacząłem komponować.

Po tygodniu przeniosłem się do Indii. To było to. Porzuciłem świat który znałem i oto znalazłem się w jednym ze słynnych hinduskich aszramów. Wpadłem w rezonans z naturalnym rytmem życia jego mieszkańców i codziennie o 4:30 rano siadałem do komputera. Po paru tygodniach muzyka była gotowa. Wróciłem do Polski, żeby opracować ostateczną wersję nut i przygotować partie dla orkiestry. Nie wprowadzałem do partytury żadnych oznaczeń dynamicznych ani artykulacyjnych, wiedziałem, że „barokowcy” znajdą swój własny sposób wykonania, będą wiedzieli lepiej ode mnie jak zinterpretować te frazy. Bycie „barokowym dziwakiem” nie jest takie proste, trzeba mieć wyjątkową wewnętrzną siłę i spore pokłady wiary, żeby się na to zdecydować. Musisz opuścić główny nurt, zmienić strojenie, zmienić struny i smyczek, zmienić sposób trzymania instrumentu [...] – opowiada Leszek Możdżer.

Skład:

  • Fortepian/instrumenty klawiszowe: Leszek Możdżer
  • Pierwsze skrzypce: Judith Steenbrink, Katarina Aleksić, Ryuko Reid, Stefano Rossi and Nadine Henrichs
  • Drugie skrzypce: Filip Rekieć, Maite Larburu, Jacek Kurzydło and Kirsti Apajalahti
  • Altówki: Dasa Valentova, Esther van der Eijk and Emma van Schoonhoven
  • Wiolonczele: Tomasz Pokrzywinski and Emmanuel Jacques
  • Kontrabas: Christine Sticher
  • Organy/Klawesyn: Tineke Steenbrink
  • Wokal/Mozart Kugel: Tosia Możdżer

Leszka Możdżera & Holland Baroque, Earth Particles
Premiera: 4 grudnia 2017 roku
Outside Music

Dodaj komentarz