Homefront. O domu izraelskim

19 stycznia 2018 roku w Gorzowie Wielkopolskim otwarta zostanie wystawa Homefront, której głównym tematem będzie dom w wielu znaczeniach i odsłonach.

Plakat wystawy „Homefront” (źródło; materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Homefront” (źródło; materiały prasowe organizatora)

Homefront rozgrywa w czterech ścianach domów – w sypialniach, kuchniach, salonach, łazienkach. Widzowie wkroczą w te prywatne przestrzenie, podążając tropem pięciorga izraelskich artystów. Uczestnicy Homefrontu to twórcy pracujący na pograniczu sztuk wizualnych, wideo i filmu eksperymentalnego.

Homefront to wystawa o domu – w sensie dosłownym i metaforycznym. Domu jako miejscu produkcji „domowej” sztuki. Domu jako scenerii, w której rozgrywają się dramaty codzienności, domu jako żyznej glebie, w której kiełkują nasiona perwersji i obłędu.

Dom, o którym mowa na wystawie Homefront ma konkretną tożsamość: to dom izraelski. Dom – ten pozostawiony w diasporze i ten zbudowany w nowym kraju – stanowi oś syjonistycznego dyskursu, budującego tożsamość Izraelczyków przez ostatnie cztery pokolenia. Urządzanie się w nowym domu jest alegorią izraelskiego projektu państwowego.

Na zewnątrz izraelskiego domu panuje podwyższone ciśnienie polityczne, temperatura sporów jest wysoka, poziom codziennego zagrożenia także. Po wyjściu z domu jednostka znajduje się pod presją zajęcia stanowiska w wielowymiarowych konfliktach dzielących społeczeństwo. Wystawa Homefront opowiada o tym, jak panujące w sferze publicznej napięcie przenika przez ściany do prywatnych wnętrz, w których słuchać stłumione, ale wyraźne echo toczących się na zewnątrz wydarzeń. Z drugiej strony dom jest miejscem alienacji, sferą, w której praktykowane są indywidualne obsesje i modele tożsamości.

Wystawa Homefront skomponowana jest z pięciu projektów – projekcji krótkich form filmowych i wideoinstalacji. Przedstawione przez artystów domy to przestrzenie, w których seksualne fantazje przenikają się z codzienną krzątaniną, polityka rzuca cień na relacje rodzinne, a echo odległych eksplozji miesza się ze szczękiem naczyń w kuchni i jazgotem telewizorów. Konwencje opowiadania są różnorodne: od post-slapstickowej komedii w duchu Bustera Keatona przez pastisz amatorskiego „homevideo”, po domową operę. Wszystkie prace składają się na trwający niecałą godzinę seans, rozgrywający się nie tylko w czasie, lecz również przestrzeni galerii.

Na wystawie prace prezentują: Roee Rosen, Ori Levin, Guy Ben Ner, Nadav Bin Nun, Yael Bedarshi i Jakub Szczęsny.

Homefront
Od 19 stycznia do 25 lutego 2018 roku
Wernisaż: 19 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz