• 2017-12-22

Niemiłość

15 grudnia ogłoszono wyniki eliminacji Amerykańskiej Akademii Filmowej do tzw. krótkiej listy filmów, które mają szansę na statuetkę. Niemiłość znalazła się wśród 9 filmów, które powalczą o Oscara® w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Najnowsze dzieło Andrieja Zwiagincewa  (Lewiatan, Elena, Powrót) to obraz bezwzględnej walki między dążącymi  do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości.

„Niemiłość”, reż. Andriej Zwiagincew (źródło: materiały prasowe)

„Niemiłość”, reż. Andriej Zwiagincew (źródło: materiały prasowe)

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spiwak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza (Matwiej Nowikow). Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

Niemiłość Andrieja Zwiagincewa była pokazywana w Konkursie Głównym w Cannes – otrzymała Nagrodę Jury. Europejska Akademia Filmowa przyznała filmowi nagrody w kategorii Najlepsze Europejskie Zdjęcia 2017 i w kategorii Najlepsza Europejska Muzyka 2017. Niemiłość jest nominowana do Złotego Globu dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Film jest rosyjskim kandydatem do Oscara®.

Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew 
W kinach od 2 lutego 2018 roku
Dystrybutor: Against Gravity

Dodaj komentarz