Joanna Karpowicz przedstawia Anubisa

Wydawnictwo Centrala prezentuje artbook Anubis krakowskiej malarki i twórczyni komiksów Joanny Karpowicz.

„Anubis”– okładka (źródło: materiały prasowe)

„Anubis”– okładka (źródło: materiały prasowe)

Komiks w jego mainstreamowej, superbohaterskiej odmianie to medium, w którym ogromną wagę przywiązywano do warsztatu, komunikatywności, czytelności i precyzyjnej narracji. Odrzucano natomiast modernizm i awangardę. Myślenie konceptualne i nienarracyjne było tu obce, wrogie i traktowane jako oszustwo połączone z niezrozumiałym bełkotem. Z kolei narracyjność w malarstwie przez lata uchodziła za staromodną zaszłość i dziecinadę, która nie przystoi nowoczesnemu artyście. (…) Dlatego artyści, którzy w swojej twórczości zacierają granice między komiksem a malarstwem, czy szerzej – art worldem, wciąż będą trochę podejrzani, za mieszanie porządków i stylistyk, a także artystycznych inspiracji – pisze we wstępie Sebastian Frąckiewicz.

Anubis Joanny Karpowicz nie jest już egipskim bogiem. Artystka, przedstawiając go we w współczesnych realiach, czyni z niego towarzysza i przyjaciela, który jest obecny trudnych chwilach. Bohater cyklu początkiem sięgającego 2011 roku bierze udział w codziennych wydarzeniach. Jest podróżnikiem i obserwatorem świata.

Joanna Karpowicz łączy światy malarstwa i komiksu, udowadniając, że wcale nie są tak bardzo od siebie odległe. Artystka, twórczyni komiksów, autorka ilustracji w albumach Szminka (scenariusz: Jerzy Szyłak) oraz Jutro będzie futro i Pocztowki z Białegostoku (scenariusze autorskie).

W 2017 roku ukazały się ilustrowane przez nią Anastazja. Tom I (scenariusz: Magdalena Lankosz; Kultura Gniewu), która zajęła 3 miejsce w rankingu komiksów 2017 „Gazety Wyborczej” i głośne Kwaśne Jabłko (scenariusz: Jerzy Szyłak; Timof Comics)

Dodatkowo plansze do komiksu Anastazja można zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie w ramach wystawy Artyści z Krakowa. Generacja 1970– 1979.

Joanna Karpowicz „Anubis w Lasku Wolskim”, 67 x 90 cm, akryl na płótnie, 2016 (źródło: materiały prasowe)

Joanna Karpowicz „Anubis w Lasku Wolskim”, 67 x 90 cm, akryl na płótnie, 2016 (źródło: materiały prasowe)

Joanna Karpowicz – Anubis
Premiera: 2017 rok
Wydawnictwo Centrala

Dodaj komentarz