Teraz

Teraz to tytuł wystawy dwójki artystów, rodzeństwa Bogumiły i Wojciecha Bibel – związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ekspozycję można będzie oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi od 19 grudnia.

Bogumiła Bibel, „Blisko”, 2016, obiekt, Ø 41 cm, fot. Bogumiła Bibel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogumiła Bibel, „Blisko”, 2016, obiekt, Ø 41 cm, fot. Bogumiła Bibel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogumiła Bibel należy do twórczyń młodego pokolenia. Artystka została uhonorowana w 2015 roku nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXXII Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne, za film Gdzie ja jestem, zrealizowany z ujęć zarejestrowanych w czasie podróży po krajach Ameryki Południowej. Praca wykonana została w Pracowni Multimediów na Wydziale Sztuk Wizualnych. W tym samym roku otrzymała również wyróżnienie od jury konkursu. Ważną dla artystki jest praca z 2016 roku, zatytułowana Blisko. Większość przedmiotów, które wykorzystuje do tworzenia swoich prac to efekt zbieractwa i fascynacji małymi obiektami, które mimo swoich niewielkich gabarytów posiadają wielki ładunek estetyczno-znaczeniowy.

Istotną część ekspozycji stanowią dwie projekcje filmów: Płytka głębia oraz Stan zawieszenia, pochodzące z 2015 roku. Tytuł pierwszego z nich odnosi się głównie do cech formalnych, które widoczne są w zarejestrowanym materiale wideo. Jak wyjaśnia autorka: ,,płytka głębia ostrości jest charakterystyczna dla obrazu makro, gdzie przybliżenie do obiektu możliwe jest w precyzyjnie określonych warunkach”. Stan zawieszenia to z kolei sentymentalny zapis ujawniający percepcję artysty, który ma ograniczoną możliwość przemieszczania się, tkwiącego w stanie zawieszenia. Autorem muzyki do tego projektu jest Tomek Popakul. Przeważająca część ujęć przedstawia fragmenty widoku z okna mieszkania artystki.

Wojciech Bibel cykl prac prezentowanych na wystawie przygotował w Pracowni Obrazowania Fotograficznego prowadzonej przez prof. Marka Domańskiego. Wykonał je za pomocą własnoręcznie skonstruowanego aparatu otworkowego. Na ekspozycję Wojciecha Bibla składają się dwa cykle, pochodzące z 2016 roku: Miasto przez dziurkę – trzy prace w formacie 50 x 50 cm oraz Nokturn na światło i ruch – pięć prac w formacie 22 x 22 cm. Wszystkie zdjęcia wykonane są w technice fotografii otworkowej, która powstaje dzięki wykorzystaniu puszki, w której światło pada na materiał światłoczuły przez niewielki otwór. Cykle te są próbą eksperymentowania z technologią fotograficzną – robienie odbitek w szlachetnych technikach. To, co charakterystyczne dla tych zdjęć to wyselekcjonowane po wielu próbach kadry. By przekaz wizualny był udany, fotograf musi znaleźć najpierw potencjalne motywy (zastane lub wyobrażone), które pobudzą chęć utrwalenia ich na zdjęciach.

Teraz – Bogumiła Bibel, Wojciech Bibel
kuratorka: Adrianna Michalska
Od 19 grudnia 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Bałucka, ul. Stary Rynek 4, Łódź

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR