• 2017-12-20

Siedem dni z kinem niemieckim

Siedem dni i osiem najnowszych produkcji filmowych. Tydzień Filmu Niemieckiego gościć będzie w Warszawie od 12 do 18 stycznia. Festiwal daje możliwość zobaczenia wielu gatunków filmowych – mistrzowie spotykają się z debiutantami, a hity box-office’u z festiwalowymi odkryciami.

„Kamiński i ja”,reż. Wolfgang Becker(źródło: materiały prasowe festiwalu)

„Kamiński i ja”, reż. Wolfgang Becker (źródło: materiały prasowe festiwalu)

Przegląd dla warszawskiej publiczności otworzy najnowszy film Fatiha Akina W ułamku sekundy, który w Polsce zostanie tym samym pokazany przedpremierowo. To pasjonujący dramat sądowy, który spotyka się z kinem psychologicznym, a w którym reżyser nie waha się stawiać prowokacyjnych pytań o to, jak Europa radzi sobie z kiełkującą w jej społeczeństwach ksenofobią i nienawiścią. Warto podkreślić, że grająca główną rolę Diane Kruger dostała nagrodę aktorską w Cannes. Trzeciego dnia zobaczymy Powrót do Montauk Volkera Schlöndorffa, autora wybitnego Blaszanego bębenka. Ten film to gorzka opowieść o zaprzepaszczonych szansach, pogrzebanych uczuciach, decyzjach, których zawsze możemy żałować i których nie da się zmienić czy cofnąć. W programie znalazł się również dokument Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku w którym reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd Edgarowi Froese, twórcy jednego z pierwszych zespołów muzyki elektronicznej. Na jego portret złożyły się archiwalne nagrania i rozmowy z jego członkami, przyjaciółmi, kolegami (jak np. Jean-Michel Jarre), reżyserami, wydawcami i rodziną kompozytora.

Tego samego dnia w ramach przeglądu odbędzie się projekcja poruszającej filmowej opowieści o macierzyństwie i uzależnieniu od heroiny. Najlepszy ze światów Adriana Goigingera, scenarzysty i reżysera, to bardzo osobisty i wypełniony ogromnym ładunkiem emocjonalnym własnych doświadczeń obraz. Kolejnym filmem będzie uhonorowany główną nagrodą na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu Western Valeski Grisebach. Akcja filmu rozgrywa się na bułgarsko-greckiej granicy. Reżyserka przewrotnie wykorzystuje w filmie konwencję westernu: konfrontację pomiędzy cywilizacją z osadnictwem na rubieżach, tubylców z przybyszami, samotnym bohaterem i obcą społecznością, opowiadając o dzisiejszych konfliktach. Na fanów czarnego humoru czeka film Kaminski i ja duetu Daniela Brühla i Wolfganga Beckera – twórców Good Bye, Lenin!. To ironiczna opowieść o współczesnych konfliktach: pomiędzy generacjami, światem krytyki i sztuki czy artysty i jego medialnego wizerunku. Tydzień Filmu Niemieckiego zamknie film dokumentalny pt.Beuys to niemieckim artyście, performerze, działaczu i teoretyku sztuki – Josephie Beuysie, który sformułował teorię rzeźby społecznej i propagował demokrację sztuki.

Tydzień Filmu Niemieckiego
Od 12 do 18 stycznia 2018 roku
Warszawa

Dodaj komentarz