Wokół Wielkiej Łodzi

Do 1 kwietnia 2018 roku w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę Wokół Wielkiej Łodzi, która pozwoli przyjrzeć się historii miasta i zachodzącym w nim przemianom.

„Wokół Wielkiej Łodzi” (źródło: materiały prasowe)

„Wokół Wielkiej Łodzi” (źródło: materiały prasowe)

Łódź to miasto, które nie ma dobrej reputacji. Niektórzy mówią, że brakuje mu szczęścia. Ma natomiast dwa wieki trudnej, burzliwej historii, która uczyniła je tym, czym jest obecnie. Ma również kłopotliwe dziedzictwo w postaci m.in. architektury poprzemysłowej, zbyt dużych kwartałów i zaniedbanego śródmieścia. To wszystko skutek przeszłości.

Miasto na przestrzeni kilku dekad stało się niemal półmilionową metropolią, wchłaniającą przyległe miejscowości i mieszkańców. Na pewnym etapie rozwoju pojawiło się wręcz hasło „Wielkiej Łodzi”, która miała być jeszcze większa, jeszcze rozleglejsza.

Czy jednak właśnie terytorium sprawia, że miasto naprawdę jest wielkie? To pytanie, na które próbuje odpowiedzieć wystawa w Muzeum Miasta Łodzi.

Jakie decyzje w historii Łodzi były słuszne, a jakie błędne? Kto je podejmował? Co sprzyjało pomyślnemu rozwojowi, a co przeszkadzało? Wystawa będzie też pretekstem do zastanowienia się, czemu i komu właściwie miasto ma służyć.

Niektórzy mówią, że kiedyś było tu lepiej. Jeśli tak, to kiedy? A może jest wręcz przeciwnie?

Na ekspozycję składają znajdą się mapy, artefakty i fotografie, które pomogą uczestnikom spojrzeć na historię i przemiany Łodzi oraz zastanowić się nad jej wielkością. Czy rzeczywiście można o niej mówić, a jeśli tak, to czy stanowi o niej coś więcej niż rozległość terytorium?

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra oraz ze środków Miasta Łodzi.

Patronatem honorowym ekspozycję objęła Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska.

Wokół Wielkiej Łodzi
Kurator: dr Marcin Szymański
Od 6 grudnia 2017 roku do 1 kwietnia 2018 roku
Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz