• 2017-12-19

Wiener Glasharmonika Duo po raz pierwszy na Śląsku

Opera Śląska 6 stycznia 2018 roku zaprasza na wyjątkowy koncert „szklanych dźwięków” w wykonaniu wiedeńskich muzyków – małżeństwa Christy i Geralda Schönfeldinger, czyli Wiener Glasharmonika Duo.

Wiener Glasharmonika Duo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiener Glasharmonika Duo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Austriackie małżeństwo należy do światowej czołówki interpretatorów gry na harmonice szklanej i verrofonie. To oni wskrzesili „szklaną muzykę”, szalenie popularną w XVIII wieku i zapomnianą na blisko 200 lat. Nadali nowe znaczenie sprawdzonym technikom gry i klasycznym utworom. Są także otwarci na nowe techniki i utwory współczesne, które wykonują na szklanych instrumentach.

Dźwięki, które wydobywają ze szkła kryją mnóstwo tajemnic, dzięki temu może powstawać niezliczona ilość utworów.

Ich repertuar obejmuje standartowe dzieła na harmonikę szklaną (Mozart, Reichardt, Röllig, Schulz), dzieła orkiestrowe i operowe (Donizetti, Saint- Saens, R. Strauss), opracowania (m.in. Mozart, Grieg, Satie, Morricone) oraz utwory awangardowe (m.in. Arvo Pärt, Jörg Widmann).

Współpracują z wieloma znanymi artystami, takimi jak Senta Berger, Ruth Maria Kubitschek, Erika Pluhar, Chris Pichler, Christiane Hörbiger, Peter Uray, Peter Wagner oraz Christian Ludwig Attersee. Występowali także ze światowej sławy orkiestrami, zespołami i stacjami telewizyjnymi, takimi jak Wiener Philharmoniker, Deutsche Kammerphilharmonie czy New Japan Philharmonic. Występowali w Musikverein Wien, Filharmonii Warszawskiej oraz w Filharmoniach w Rzymie, Florencji, Helsinkach, Amsterdamie i w wielu innych.

W czasie koncetu Christa Schönfeldinger zagra na harmonijce szklanej, Gerald Schönfeldinger na verrofonie, wydarzenie poprowadzi zaś Wieslaw Brennecke. Artyści wykonają koncert na harmonikę szklaną oraz verrofon pt. Szept gwiazd.

Koncert Wiener Glasharmonika Duo
6 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Opera Śląska w Bytomiu

Dodaj komentarz