Nabór do ShowOFF rozpoczety!

Sekcja ShowOFF jest wyjątkową częścią programu Miesiąca Fotografii w Krakowie, w ramach której prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych.

10. ShowOFF (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. ShowOFF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do grona kuratorskiego urodzinowej, 10. edycji zaproszono fotograficzne autorytety z Polski i z zagranicy, których miłośnikom sztuk wizualnych nie trzeba przedstawiać. A są nimi: Filip Ćwik, Karol Hordziej, Jenny Nordquist i Karolina Puchała-Rojek. Każdy z kuratorów spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze dwa projekty, nad których ostatecznym kształtem będzie pracował wraz z ich autorami.

Występując w roli kuratora, będę poszukiwał nieoczywistości w odbiorze, wyjścia poza sferę czystego obrazu fotograficznego. Zawsze zatrzymuję się na dłużej przy załamaniach formalnych, niejednoznacznościach i niedoskonałościach. Ciekawi mnie droga, a nie zawsze cel tej drogi. Szukam uważności, mądrości i różnic – tak o swoich oczekiwaniach wobec zgłaszanych prac opowiada Filip Ćwik.

Jenny Nordquist chciałaby zostać zaskoczona przez artystów, którzy znajdują nowe sposoby na przesunięcie granic fotografii, zarówno tych estetycznych, jak i konceptualnych. Więcej o oczekiwaniach kuratorów tegorocznej edycji ShowOFFa możecie dowiedzieć się ze strony internetowej festiwalu lub śledząc profil Miesiąca Fotografii na Instagramie, gdzie kuratorzy dzielą się z nami swoimi ulubionymi zdjęciami, wystawami czy książkami fotograficznymi.

ShowOFF przeznaczony jest dla młodych fotografów, umożliwiająca im zaprezentowanie debiutanckiego projektu szerokiej publiczności, która co roku na przełomie maja i czerwca tłumnie odwiedza Kraków. Organizatorzy zapraszają twórców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na scenie artystycznej (pamiętając, że wiek debiutanta nie ma znaczenia). Kim według nich jest debiutant? To artysta, który nie miał wystawy indywidualnej w znaczącym ośrodku opiniotwórczym, tj. muzeum, galerii sztuki reprezentującej i aktywnie promującej artystów, nie zdobył żadnej nagrody w ramach festiwalu czy innego wydarzenia fotograficznego. Organizatorzy czekają na zgłoszenia zarówno fotografów, jak i artystów realizujących projekty interdyscyplinarne. Szczegóły naboru znajdują się na stronie internetowej festiwalu.

ShowOFF 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

ShowOFF 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nabór do 10. edycji Sekcji ShowOFF rozpoczęty
Termin nadsyłania projektów do 7 stycznia 2018 roku

Dodaj komentarz