Wychodząc od działania Marii Stokłosy. Choreografia Marii Stokłosy

Od 17 do 19 grudnia trwają pokazy finałowe Wychodząc od działania Marii Stokłosy  na podstawie oryginalnej praktyki ruchowej Action is Primary Meg Foley.

CSW Zamek Ujazdowski, Performans Teraz, Fot. Pat Mic (źródło: materiały prasowe organizatora)

CSW Zamek Ujazdowski, Performans Teraz, Fot. Pat Mic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy przedstawienia. Wychodząc od działania to spektakl, który nigdy nie będzie miał premiery. Najnowszy projekt choreografki i tancerki Marii Stokłosy odbywa się nieprzerwanie od maja do grudnia 2017 roku w pracowniach artystycznych, teatrach i domach kultury Warszawy. Łącznie odbędzie się czterdzieści performansów w dialogu ze znakomitymi artystkami oraz badaczkami tańca.

Punktem wyjścia projektu jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni. Jego początki sięgają 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary. Obecnie obie choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów towarzyszą Marii Stokłosie zaproszone przez nią twórczynie – rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz „świadkowie” – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda, choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka oraz reżyserka teatralna Anna Karasińska.

Wychodząc od działania to wprowadzenie ciała w ruch. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi.

Za jego produkcją stoją Katarzyna Sztarbała i Fundacja Burdąg. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Maria Stokłosa – performerka i choreografka. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jej ostatnie prace to Złote demony, Wylinka, Intercontinental oraz MaMa Perform. Jest autorką ruchu do opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra. Współpracuje m.in. z Peterem Pleyerem, Meg Foley i Wojtkiem Ziemilskim. Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu oraz prezeską Fundacji Burdąg, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

Wychodząc od działania. Choreografia Marii Stokłosy
Czas trwania: od maja do grudnia 2017 roku
Finał: od 17 do 19 grudnia 2017 roku
w godzinach 20.00 (niedziela), 18.00 (poniedziałek), 18.00 (wtorek)
Nowy Teatr w Warszawie

Dodaj komentarz