Ostatni dzień człowieka

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza 19 grudnia na wernisaż wystawy Szymona Szewczyka Ostatni dzień człowieka.

Szymon Szewczyk, „Ostatni dzień człowieka”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Szewczyk, „Ostatni dzień człowieka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspirowany wizją czasu dodatkowego, Szymon Szewczyk wyobraża sobie ostatni dzień człowieka: duszny, wilgotny, z falującym od upału powietrzem. Odbywając tą podróż do przyszłości, wykorzystuje zakurzone atlasy botaniczne pełne podobnych do siebie czarno-białych zdjęć. Dokonuje drobnych korekt i układa z nich własną kolekcje. Zdekonstruowane kształty tych organizmów przekraczają ramy metodycznych poszukiwań prowadzonych przez zdystansowanego botanika. Przechylają się raczej na stronę przypadkowego zbieractwa praktykowanego przez charyzmatycznego futurologa – szamana. Jednocześnie daleko im do apokaliptycznej wizji pustynnego krajobrazu czy gigantycznych wysypisk pełnych iskrzących kabli i innych elektrośmieci.

Projektując nowe prace, Szewczyk wchodzi w rolę inżyniera, który dubluje rozwiązania ze świata roślin, konstruując rachityczne pomniki umiejscowione w świecie, w którym zostają tylko najbardziej odporne rośliny anektujące pozostałości po przebrzmiałej cywilizacji.

Szymon Szewczyk. Ostatni dzień człowieka
Kuratorka: Marta Lisok
Od 19 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku
Wernisaż: 19 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Dodaj komentarz