Tożsamość miejsca – wystawa Anny Kowal

Prezentowana w stryszowskim dworze wystawa Anny Kowal to rezultat jej rocznego projektu artystycznego zatytułowanego Tożsamość miejsca. Artystka skupiła się na idei domu – rozumiejąc go symbolicznie oraz dosłownie – i na tym zamyśle oparła poszukiwania tożsamości, tej kształtowanej poprzez tradycję.

Anna Kowal „Tożsamość miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Kowal „Tożsamość miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja, która przywołuje tradycyjne wnętrze małopolskiej izby, jest zbudowana z parareplik – mebli i elementów wyposażenia, wykonanych w skali 1:1. Wzory zaczerpnięte ze sztuki ludowej są konfrontowane z surowym materiałem używanym w współczesnym przemyśle meblarskim i budowlanym. Poprzez zderzenie wypracowanej przez pokolenia bogatej ornamentyki haftu oraz tradycyjnych form mebli z nieszlachetnym, współczesnym tworzywem – pozbawioną okleiny płytą OSB – artystka zachęca do refleksji nad współczesnością i przeszłością. Zobaczymy stołki, krzesła, łóżko, skrzynię wianną, stół, ławę, ławkę, oraz elementy wystroju – obrazy i modlitewnik.

W toku projektu artystka przeprowadziła cykl rozmów o sztuce ludowej z pracownikami muzeów etnograficznych i skansenów oraz z losowo napotkanymi ludźmi. Fragmenty nagrań tych rozmów będą odtwarzane na wystawie.

Anna Kowal, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zajmuje się grafiką, malarstwem i rzeźbą. Swoje prace wystawiała m.in. na Międzynarodowym Triennale Rzeźby w Poznaniu, Międzynarodowym Triennale Medalierstwa w Colorado Springs (USA), wielokrotnie na Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Współczesnej Nord Art w Büdelsdorf (Niemcy), oraz Festiwalu Młodych Przeciąg w Szczecinie, gdzie zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina. Stypendystka MKiDN (2013).

Tożsamość Miejsca, Anna Kowal
Od 16 grudnia 2017 roku do 6 maja 2018 roku
Dwór w Stryszowie – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu

Dodaj komentarz