• 2017-12-16

Łakome zakończenie roku

Po udanej wystawie za siedmioma w Domu Słowa Polskiego, zrealizowanej wspólnie z WRO Art Center oraz współpracy z Centrum Nauki Kopernik przy Festiwalu Przemiany, kolejnym wydarzeniem zapowiadającym działalność Fundacji Art&Innovation Space jest publikacja monografii Piotra Łakomego pt. 1211210. Premierę książki uświetni wystąpienie duetu performerów Prinz Gholam, których performance został przygotowany w relacji z wystawą indywidualną Piotra Łakomego, trwającą aktualnie w Domu Słowa Polskiego.

Piotr Łakomy, „1211210”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Łakomy, „1211210” (źródło: materiały prasowe organizatora)

1211210 jest pierwszą publikacją poświęconą w całości twórczości tego młodego artysty. Artysta, we współpracy z grafikiem Krzysztofem Pydą, stworzył książkowy autoportret, którego centralną część stanowią reprodukcje jego prac z lat 2014–2017, ułożone według sztywnej reguły. Fotografie reprodukowane są w dwóch skalach – widoki ogólne prac w skali 1:10, a detale w skali 1:1.

Zasadniczy aspekt realizacji rzeźbiarskich – relacja wielkości ciała do wielkości obiektu – znajduje swój ekwiwalent w postaci drukowanego albumu. Książkę wzbogacają eseje na temat twórczości Piotra Łakomego, które napisali znakomici autorzy: Martha Kirszenbaum, Chris Sharp i Jakub Bąk. – mówi Anna Klimczak, prezeska Fundacji Art&Innovation Space.

Prinz Gholam (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prinz Gholam (źródło: materiały prasowe organizatora)

Album 1211210 wpisuje się w program Griffin Art Space, przez który został sygnowany i wydany we współpracy z mediolańskim Mousse Publishing. Premierze publikacji towarzyszyć będzie występ duetu znakomitych performerów: Wolfganga Prinza (ur. 1969) i Michela Gholama (ur. 1963) – Prinz Gholam, współpracujących ze sobą od 2000 roku. Ich działania polegają na wprawianiu w ruch figur i pozycji zaczerpniętych z ikonografii europejskiego malarstwa i rzeźby.

Performance zatytułowany My Sweet Country był jedną z pereł ateńskiej odsłony tegorocznego documenta 14, którego kuratorem był Adam Szymczyk. W ramach finisażu, trwającej aktualnie w Galerii Stereo, wystawy indywidualnej Piotra Łakomego pod tytułem Z dziesiątego piętra ludzie wydają się mniejsi, Prinz Gholam zaprezentują performance będący efektem współpracy z artystą. Wystawa Łakomego inspirowana relacjami ciała ludzkiego z architekturą stanowić będzie scenerię działań berlińskiego duetu.

Premiera książki 1211210
Performance Prinz Gholam
18 grudnia 2017 roku, godz. 20.00
Dom Słowa Polskiego w Warszawie

Dodaj komentarz