Ostatnie jubileuszowe wydarzenie w ramach obchodów stulecia awangardy

18 grudnia w Galerii Zona Sztuki Aktualnej odbędzie się otwarcie wystawy Ostatnie jubileuszowe wydarzenie w ramach obchodów stulecia awangardy. Prezentacja prac studentów Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych oraz Pracowni Działań Intermedialnych i Interaktywnych Akademii Sztuki w Szczecinie w ramach Roku Awangardy w Polsce potrwa do 3 lutego 2018 roku.

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok Awangardy, oficjalnie rozpoczęty się w listopadzie 2016 roku, naznaczony był licznymi głosami krytyki, wątpliwościami na temat perspektywy przedstawiania sztuki awangardowej, ale także swoistą nadzieją na powszechne docenienie i popularyzację awangardowych idei. Zona Sztuki Aktualnej oraz Akademia Sztuki w Szczecinie przyjęły zaproszenie Jarosława Suchana – Dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi – i zaplanowały w programie wystaw na rok 2017 wydarzenie dedykowane obchodom stulecia awangardy.

Na wystawie prezentowanej w Zonie Sztuki Aktualnej zobaczyć będzie można realizacje studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, którzy w ramach zajęć dydaktycznych za zadanie mieli nawiązać dialog z wybranym dziełem sztuki awangardowej. W późniejszym etapie zadanie to potraktowano w bardziej otwarty sposób i poszerzono o m.in. o szeroko rozumianą sztukę neoawangardową.

Niektóre z prac bywają przepracowaniem znanych dzieł, inne trawestują je, stanowią zabawny komentarz wobec tego, w jaki sposób dzieła te mogą dziś funkcjonować lub być interpretowane. Nie ulega wątpliwości, że studenci poprzez redefinicję awangardowych i neoawangardowych postaw udowadniają, że tradycja ta jest wciąż żywa i może stanowić źródło inspiracji również dla młodych artystów.

Wystawa w Zonie Sztuki Aktualnej jest najprawdopodobniej Ostatnim jubileuszowym wydarzeniem w ramach obchodów stulecia awangardy. W ramach ekspozycji swoje prace prezentują: Michał Bączyński, Bernadetta Bałękowska, Natalia Janus-Malewska, Marta Knaflewska, Thea Lazar, Klaudia Łukaszczyk, Kamil Macioł, Andrzej Mara, Zofia Siwy, Marlena Węgrzanowska.

W projekcie identyfikacji wizualnej wydarzenia wykorzystano kadry z pracy wideo Marleny Węgrzanowskiej Akt rysujący na kurniku.

Ostatnie jubileuszowe wydarzenie w ramach obchodów stulecia awangardy
Od 19 grudnia 2017 roku do 3 lutego 2018 roku
Wernisaż: 18 grudnia 2017 roku o godzinie 19.00
Zona Sztuki Aktualnej
Akademia Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR