Macierzyństwo – obraz Stanisława Wyspiańskiego bije rekord!

4 366 000 zł zapłacono za pracę Stanisława Wyspiańskiego Macierzyństwo. To obecnie najdrożej sprzedany na aukcji polski obraz. Pobił rekord z czerwca tego roku, kiedy za pracę Jana Matejki Zabicie Wapowskiego zapłacono 3,7 mln zł. Oba rekordy padły w DESA Unicum.

„Macierzyństwo” Stanisław Wyspiański (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Macierzyństwo” Stanisław Wyspiański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 800 tys. zł rozpoczęła się sensacyjna licytacja słynnej pracy Stanisława Wyspiańskiego Macierzyństwo. O obraz walczyło aż sześciu kolekcjonerów. Kiedy cena doszła do 2 milionów rywalizacja rozgrywała się już między dwoma licytującymi. Po przekroczeniu 3 milionów emocje sięgały zenitu. Licytujący siedzący na sali zrezygnował dopiero, kiedy cena doszła do 3 mln 700 tys. złotych. Wtedy też prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum Juliusz Windorbski uderzył młotkiem o pulpit potwierdzając transakcję. Rozległy się gromkie brawa. Obraz powędrował do anonimowego kolekcjonera, który licytował przez telefon. Wraz z opłatą aukcyjną za pracę zapłacił ponad pięciokrotność ceny wywoławczej.

Macierzyństwo przedstawia żonę artysty – Teodorę Teofilię Pytko, trzymającą na rękach jedno z trojga ich dzieci. Pierwszy raz obraz pojawił się na aukcji w 2007 roku. Wtedy zapłacono za niego 620 tys. zł. To oznacza, że w ciągu ostatnich 10 lat wartość pracy wzrosła niemal sześciokrotnie, co świadczy o ogromnym potencjale inwestycyjnym całego rynku. Dzieła Wyspiańskiego takiej rangi praktycznie nie pojawiają się na aukcjach. To niezwykła rzadkość.

Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej – podkreśla prezes Domu Aukcyjnego Juliusz Windorbski.

Obrót na aukcji wyniósł ponad 14 mln. złotych. 1,2 mln zł zapłacono na tej samej aukcji za pracę Tadeusza Makowskiego Grupa dzieci z koszykiem owoców. Wcześniej praca znajdowała się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Kobiecy akt siedzący Mojżesza Kislinga został sprzedany za 826 tys. zł. Tyle samo zapłacono za obraz Juliana Fałata Po polowaniu w Hubberstock oraz pracę Józefa Chełmońskiego Wschód księżyca. Jedną z najciekawszych na aukcji prac był Portret Antoniego Serafińskiego namalowany przez Jana Matejkę. Obraz został sprzedany za 637,2 tys. zł.

Macierzyństwo, Stanisław Wyspiański
14 grudnia 2017 roku
Dom aukcyjny DESA Unicum w Warszawie

Dodaj komentarz