• 2017-12-16

Kibice wracają na deski Teatru Żydowskiego

Kibice to produkcja Teatru Żydowskiego w reżyserii Michała Buszewicza, którą ostatnio mogliśmy oglądać we wrześniu tego roku, kiedy spektakl miał swoją premierę. Spektakl powraca na deski w grudniu i wystawiany będzie gościnnie w Nowym Teatrze w dniach 20–22 grudnia.

„ Kibice”, reż. Michał Buszewicz (źródło:materiały prasowe organizatora)

„ Kibice”, reż. Michał Buszewicz (źródło:materiały prasowe organizatora)

Kibice to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutowali kibice piłki nożnej. Spektakl wyreżyserował Michał Buszewicz, autor scenariusza Aktorów żydowskich – jednego z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych przez krytyków spektakli ostatnich lat. Scenariusz Kibiców napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, dramaturgiem spektaklu. Spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie, jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami?

Projekt realizowany w Teatrze Żydowskim w Warszawie jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej. Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę wytworzyć porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście – miasta czy kraju. Jest dla nas ważne, żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń. W teatrze – sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania – na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością. – Michał Buszewicz

Kibice, reż. Michał Buszewicz
20 i 22 grudnia 2017 roku
Miejsce: Teatr Nowy w Warszawie
Organizator: Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz