Mykietyn, Bałka, Peszat – światowa premiera

17 grudnia na scenie Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz 18 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Wiktora Kociubana, która zaprezentuje światową premiera utworów: The Artist’s way Piotra Peszata oraz Herr Thaddäus Pawła Mykietyna.

Paweł Mykietyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Mykietyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Herr Thaddäus to utwór sceniczny kompozytora na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni. Scenografię do niego wykonał Mirosław Bałka. Spektakl/koncert multimedialny powstał w ramach cyklu Delirium-Edition: Dark Matter(s).

Nieskończona ilość bodźców, informacji, nowe media, wzmożone tempo życia. Pod ich naporem znajduje się współczesny człowiek. Z jednej strony to ograniczenie, z drugiej szansa na większe możliwości wyrazu w sztuce. Koncert to nowa forma wyjścia na przeciw potrzebom dzisiejszej publiczności – odbiorca może interaktywnie współtworzyć wydarzenie: nadawać mu swoje ramy, decydować o przebiegu akcji. Dzięki temu żaden koncert nigdy nie będzie taki sam. Będzie niepowtarzalny, tak jak nasze emocje.

Nasz widzialny świat, a wiec wszystko, co znamy – inaczej zwykła materia – stanowi zaledwie 5 proc. Wszechświata. Ciemna energia to aż 68 proc., zaś tytułowa ciemna materia, która oddziałuje grawitacyjnie i sprawia, iż galaktyki mają taki, a nie inny kształt to 27 proc. uniwersum. Jak owo „niewidzialne rusztowanie świata” czyli ciemna materia, tak muzyka współczesna, dzisiaj jakże często niesłusznie pomijana, jest bardzo ważną częścią naszej egzystencji: stanowi trzon kultury. Jest to sztuka należąca do nas, w przeciwieństwie do tej dawnej, tworzonej dla ludzi żyjących w innych czasach – mówi autor projektu Wiktor Kociuban.

Paweł Mykietyn, Herr Thaddäus; Piotr Peszat, The Artist’s way
Szczecin: 17 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Kraków: 18 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz