• 2017-12-15

Na Krawędzi – belgijski kandydat do Oscara

Kryminał Na krawędzi Michaela R. Roskama w polskich kinach będzie można zobaczyć od 29 grudnia. Na krawędzi jest tegorocznym belgijskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Na Krawędzi”,reż. Michael R Roskama ( źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Na Krawędzi”,reż. Michael R Roskama ( źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bibi (Benedicte) jest kobietą-kierowcą wyścigowym, Gino (Gigi) – sprzedawcą samochodów. Kiedy się spotykają, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.  Ale Gino skrywa też pewną tajemnicę: nie jest tym, za kogo się podaje. Ich miłość będzie musiała przetrwać w przestępczym świecie, w który uwikłany jest główny bohater. Uczucie jakie żywi do siebie filmowa para jest niezwykle przekonujące i uwodzicielskie jednocześnie. Bibi i Gigi będą jednak musieli stawić czoła niebezpieczeństwu jakie będzie się nad nimi unosić nie dając o sobie zapomnieć. Michael R. Roskam bardzo ambitnie podszedł do realizacji tego romantycznego thillera.

Postawił sobie za cel odejście od konwenansów: celowo zrezygnował z miłosnej historii z happy endem i pozbył się stereotypów płciowych. Reżyser otarł się o zjawisko gender i zrobił to w pełni świadomie. W jego filmie to kobieta ściga się w rajdach samochodowych, to kobieta jest silnym, mocnym charakterem. Gino to z kolei mężczyzna szorstki na pierwszy rzut oka, niejako homme-fatale, któremu jednak nie sposób się oprzeć. To urodzeni kochankowie. Na krawędzi to opowieść o miłości i zbrodni, o pożądaniu i rozczarowaniach. Jest hybrydą melodramatu z kryminałem, światem napędzanym adrenaliną i tym, w którym ludzie marzą o romantycznej miłości na całe życie.

Roskam zbudował wokół pary przekonującą historię o przyciąganiu się ze sobą dwóch biegunów.  Flamandzki reżyser Michael R. Roskam po raz czwarty zaprosił do współpracy aktora Matthiasa Schoenaertsa (filmowy Gigi), któremu na ekranie towarzyszy Adele Exarchopoulos (filmowa Bibi).

Na Krawędzi, reż. Michael R. Roskam
Premiera: 29 grudnia 2017 roku
Dystrybucja: HAGI Film

Dodaj komentarz