Wystawa Teraz – Bogumiła i Wojciech Bibel

Już 19 grudnia o godzinie 17.00 w Galerii Bałuckiej w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Teraz – dwójki artystów, rodzeństwa Bogumiły i Wojciecha Bibel –  związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

„Teraz” Bogumiła Bibel i Wojciech Bibel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Teraz” Bogumiła Bibel i Wojciech Bibel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogumiła Bibel należy do twórczyń młodego pokolenia. Artystka została uhonorowana w 2015 roku nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXXII Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne, za film Gdzie ja jestem, zrealizowany z ujęć zarejestrowanych w czasie podróży po krajach Ameryki Południowej. Praca wykonana została w Pracowni Multimediów na Wydziale Sztuk Wizualnych. W tym samym roku otrzymała również wyróżnienie od jury konkursu.

Ważną dla artystki jest praca z 2016 roku, zatytułowana Blisko. Większość przedmiotów, które wykorzystuje do tworzenia swoich prac to efekt zbieractwa i fascynacji małymi obiektami, które mimo swoich niewielkich gabarytów posiadają wielki ładunek estetyczno-znaczeniowy. Istotną część ekspozycji stanowią dwie projekcje filmów: Płytka głębia oraz Stan zawieszenia, pochodzące z 2015 roku. Tytuł pierwszego z nich odnosi się głównie do cech formalnych, które widoczne są w zarejestrowanym materiale wideo.

Artystka pokaże tegoroczny cykl prac zatytułowany Testosteron miarą młodości, który odnosi się do szeroko pojętej deformacji, wypaczenia, zniekształcenia ciała ludzkiego, niepohamowanego pędu za ideałem sylwetki. Zamiarem artystki nie jest jednak próba oceny postaw, ani krytyka tematu, lecz formalna i wizualna próba ukazania groteskowości w przesadnym podejściu do tworzenia wizerunku. Na cykl składają się obiekty, grafika cyfrowa Zrób siebie sam, a także kolaż – wycinki ze zdjęć magazynów dla osób ćwiczących.

Wojciech Bibel cykl prac prezentowanych na wystawie przygotował w Pracowni Obrazowania Fotograficznego prowadzonej przez prof. Marka Domańskiego. Wykonał je za pomocą własnoręcznie skonstruowanego aparatu otworkowego. Na ekspozycję Wojciecha Bibla składają się dwa cykle, pochodzące z 2016 roku: Miasto przez dziurkę oraz Nokturn na światło i ruch. Wszystkie zdjęcia wykonane są w technice fotografii otworkowej, która powstaje dzięki wykorzystaniu puszki, w której światło pada na materiał światłoczuły przez niewielki otwór. Cykle te są próbą eksperymentowania z technologią fotograficzną – robienie odbitek w szlachetnych technikach. To, co charakterystyczne dla tych zdjęć to wyselekcjonowane po wielu próbach kadry.

Na ekspozycji będzie można także zobaczyć przygotowany przez Wojtka Bibla film Mojość z 2017 roku, będący oryginalnym zapisem drogi. Artysta z perspektywy pasażera w samochodzie kręci mijające obrazy, pejzaże. Istotne jest tutaj zapisanie chwili, impresji, ważna jest droga, a nie sam cel podróży. Podkład muzyczny jest wynikiem improwizacji muzycznej, granej podczas oglądania zmontowanych obrazów.

Teraz, Bogumiła i Daniel Bibel
Od 19 grudnia 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Galeria Błucka, Łódź

Dodaj komentarz