• 2017-12-14

Laureaci konkursu Projekt Roku 2017

9 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wręczono nagrody w organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej konkursie Projekt Roku. Jury, spośród blisko 150 nominowanych, wybrało najlepszych w 6 kategoriach: Projektowanie na potrzeby druku, Identyfikacja wizualna, Projektowanie systemowe, Świeża krew, Wydarzenie i Autorytet.

Projekt Roku – logo (źródło: materiały prasowe)

Projekt Roku – logo (źródło: materiały prasowe)

Projekt Roku to inicjatywa mająca na celu podniesienie poziomu kultury wizualnej w Polsce poprzez promowanie twórczości polskich projektantów w kraju i za granicą. To też pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców. Kompleksowa prezentacja najlepszych realizacji i najważniejszych twórców może być przełomem w promowaniu kultury.

W kategorii Świeża Krew, za plakat Ogólnopolskiego Strajku Kobiet z października 2016 roku, który uzmysłowił, czym jest projektowanie graficzne w działaniu, nagrodę otrzymała Ola Jasionowska.

W kategorii Wydarzenie nagrodzono II Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych, przełomową inicjatywę, która wyrosła z pasji Patryka Hardzieja, który wspólnie z Rene Wawrzkiewiczem rozwinął swoją pracę dyplomową w publikację, serię wystaw prezentowanych w najważniejszych instytucjach promujących dizajn w Polsce, oraz liczne wydarzenia dodatkowe. Zarówno wystawa, jak i wydany przez Wydawnictwo Karakter katalog funkcjonują jako starannie przygotowany leksykon (słownik form) polskich projektów logotypów – zarówno powojennych, tych kultowych i tych mniej lub całkowicie nieznanych, jak i współczesnych. Nie tylko gromadzą i uzupełniają wiedzę o tym docenianym, choć niezbyt szczegółowo opisanym obszarze projektowania graficznego, ale również stanowią punkt wyjścia i inspiracji dla młodszych projektantów i obrazują zmiany w podejściu do tematu – od jednostkowego projektu znaku graficznego do systemowego podejścia do projektowania całej identyfikacji wizualnej współczesnych marek.

Blank Studio to laureat kategorii Projektowanie systemowe, który otrzymał nominacje za dwa projekty wayfinding’owe (projekty oznakowania przestrzeni): w budynku biurowym Estetyczna 4 w Tychach (za który odebrali nagrodę) oraz projekt oznaczeń w Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii Projektowanie na potrzeby druku zwyciężył Kuba Sowiński, autor oprawy graficznej książki z kategorii podręczników „na eksport” – VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century, publikacji popularyzującej polskie projektowanie graficzne XX wieku.

Krzysztof Pyda odebrał nagrodę w kategorii Identyfikacja wizualna za oprawę graficzną wystawy Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej, która odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (kuratorzy: Sebastian Cichocki, Kuba Szreder).

W kategorii Autorytet wyróżniony został Andrzej Heidrich, projektant m.in. znaczków pocztowych i banknotów, którymi posługujemy się od pokoleń. Nagrodzony za całokształt twórczości, niezwykły kunszt i precyzję w rysunku.

O tym, że Andrzej Heidrich jest autorytetem i inspiracją dla kolejnych pokoleń najlepiej świadczy projekt Bona Nova.

Andrzej Heidrich, Nagroda w kategorii Autorytet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Heidrich, Nagroda w kategorii Autorytet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekty nominowane do nagrody wyselekcjonowało grono złożone z grafików, ekspertów projektowania graficznego i organizatorów najważniejszych wydarzeń związanych z designem. Ostateczną decyzję podjęło jury, w skład którego weszli: Bogna Świątkowska, Ewa Solarz, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Mariusz Knorowski, Michał Łojewski, Marcin Władyka i Dawid Korzekwa.

Projekt Roku – Polski Konkurs Graficzny 2017
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Ogłoszenie laureatów: 9 grudnia 2017 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz