Ogłoszono wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze

1 grudnia w siedzibie SARP w Warszawie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie XXI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Nagrodę specjalną za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej otrzymał prof. Dariusz Kozłowski.

Budynek przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie (fragment),  BBGK Architekci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Budynek przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie (fragment), BBGK Architekci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Polski Cement w Architekturze, w którym nagradzani są architekci – twórcy obiektów zrealizowanych z użyciem technologii betonowej – jest organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) i Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Sąd konkursowy – arch. Grzegorz Stiasny (wiceprezes SARP, Przewodniczący Sądu), arch. Jerzy Grochulski (wiceprezes SARP), arch. Hubert Wąsek (przedstawiciel Rady Prezesów SARP), arch. Mariusz Tenczynski, Zbigniew Pilch (szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu) oraz arch. krajobrazu Marek Szeniawski (sekretarz) – oceniał najlepsze realizacje z użyciem technologii żelbetowej przekazane do użytku do końca 2016 roku.

Konsekwentnie od 21 lat organizując Konkurs Polski Cement w Architekturze, wspólnie z SARP, pokazujemy możliwości konstrukcyjne betonu, nieodkryte wcześniej faktury czy jego twórcze zastosowanie, nagradzając wyjątkowe realizacje. W tegorocznej edycji Jury zwróciło uwagę na prefabrykację betonową. Na technologię, która w Polsce ma trudną historię, jednak wiele zalet i w ostatnim czasie przeszła zdecydowaną metamorfozę – podsumował Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Jurorzy ocenili 20 obiektów zgłoszonych na konkurs. Wybrali 9 z nich do dalszej oceny, a następnie 3 nagrodzili.

I nagrodę w wysokości 20.000 zł przyznano dla BBGK Architekci za Budynek Wielorodzinny przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie.

Nagrodę przyznano za udaną próbę ukazania potencjału jaki ma w sobie technologia prefabrykowanego betonu. Za architekturę ponadczasową, łączącą w sobie piękno, trwałość i funkcjonalność. Stworzenie miejsca o niepowtarzalnym klimacie, gdzie każdy starannie zaprojektowany element tworzy wysoce estetyczną całość.

Dwie równorzędne II nagrodę po 7500 zł każda otrzymali HRA Architekci oraz Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne.

HRA Architekci zostali nagrodzeni za Siedzibę Sądu Rejonowego w Siedlcach. Doceniono wykorzystanie betonu – współczesnego kamienia, który pozwolił mocno połączyć formę i funkcję obiektu. Pomógł w stworzeniu nastroju Powagi i Spokoju. Precyzja i jakość wykończenia powierzchni przypominają słowa Adolfa Loosa, że „nowoczesne piękno określa dokładność wykonania i szlachetność czystego materiału, a zbyteczny ornament jest zbrodnią”.

Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. uhonorowano za Teatr w budowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Nagrodę przyznano za wykreowanie z ruin Teatr w Budowie idealistycznego świata kompozycji i proporcji, w którym poszukiwać można niepodważalnych aksjomatów architektury. Za charakterystyczny język klasycznego porządku architektury uwolniony od powierzchownej dekoracyjności. Za nieustępliwy, konsekwentny perfekcjonizm, upartą wiarę w porządkującą dla przestrzeni rolę architekta.

Ponadto przyznano Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce, w wysokości 5000 zł, dla Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. za Teatr w budowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Uzasadnienie: nagrodę SPBT przyznano za okazywaną od lat wiarę w materiał – ten utylitarny beton, który pod ręką, ręką Architekta, nabiera cech ekskluzywności.

Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu podjęły decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej dla prof. dr hab. arch. Dariusza Kozłowskiego za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej.

Warto wspomnieć, że prof. Dariusz Kozłowski, jako współautor projektu Drogi Czterech Bram – Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie, był laureatem I edycji konkursu Polski Cement w Architekturze w 1997 roku.

XXI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze
Ogłoszenie wyników: 1 grudnia 2017 roku
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Ogłoszono wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze”

  1. Patryczek

    Bardzo mi się podoba ten budynek na Sprzecznej i zdziwiło mnie, że jest w całości z prefabrykatów betonowych. Bo prefabrykaty wiadomo jak się kojarzą… nie najlepiej. Ale im więcej teraz o tym czytam, tym bardziej mi wychodzi, że warto tę technologię odczarować i przywrócić architekturze. Nie dość że daje wspaniałe możliwości projektowe, to jeszcze pozwala na naprawdę duże oszczędności i podczas budowy, i podczas eksploatacji.

Dodaj komentarz