• 2017-12-14

Przyznano Design Alive Awards 2017

13 grudnia dobiegła końca 6. edycja konkursu Design Alive Awards 2017. Jury oraz czytelnicy „Design Alive” wybrali Kreatora, Stratega oraz Animatora Roku 2017. Wśród laureatów m.in. znana i ceniona projektantka – Maja Ganszyniec oraz twórcy Gdynia Design Days. Przyznano również wyróżnienie marki Mazda Polska. Nagrody wręczono w willi Biała w Warszawie.

Laureaci Design Alive Award 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci Design Alive Award 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy konkursu nagrodzili laureatów za świadome, kreatywne i kulturotwórcze odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Celem organizatorów konkursu jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie oraz wydarzenia, w tym osób animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji.

W jury zasiedli laureaci poprzedniej edycji konkursu. W skład kapituły Design Alive Awards 2017 weszli: Ewa Trzcionka – redaktor naczelna magazynu i portalu „Design Alive” (przewodnicząca Kapituły), Julia Cieszko – zastępczyni Redaktor Naczelnej magazynu „Design Alive”, Weronika Rochacka Gagliardi – strateg designu w firmie doradczej Design Provision, Gosia Sobiczewska – projektantka mody, założycielka marki odzieżowej ESTby ES, Oskar Zięta – architekt, projektant procesów, założyciel i prezes Zieta Prozessdesign oraz Szymon Sołtysik – dyrektor PR Mazda Polska.

Podczas obrad Kapituły, jurorzy bardzo rzetelnie podeszli do zadania i do każdej z nominowanych osób. Każdy z zaproszonych jest osobą aktywną i zapracowaną, a jednak poświęcili swój czas, energię i wiedzę, by dowiedzieć się więcej, by przyjechać na obrady i wspólnie podjąć decyzję. Jestem im za to bardzo wdzięczna, tym bardziej, że każdy z członków Kapituły robi to non-profit. Dlatego też cieszę się, że udział w tym wydarzeniu daje im satysfakcję – zauważa Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive” i przewodnicząca konkursowej Kapituły.

Gala wręczania statuetek została zorganizowana w willi Biała. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo. Za projekt odpowiada Grupa Warszawa – laureaci ubiegłorocznej edycji Design Alive Awards.

Przez wielu, konkurs Design Alive Awards nazywany jest „Oskarami designu”. Nazwa nie wzięła się przypadkowo – twórcą statuetek jest Oskar Zięta – jeden z czołowych, polskich projektantów. Swoje wyróżnienie przyznała również Mazda Polska.

Nie wybieraliśmy na siłę, tylko naprawdę najlepszych spośród najlepszych. Życzyłbym każdemu konkursowi, żeby miał tego typu problemy, by miał tak mocne kandydatury, nad którymi trzeba tak długo rozmawiać, jak my – zauważa Szymon Sołtysik, dyrektor PR Mazda Polska.

Statuetkę i tytuł Kreatora Roku otrzymała projektantka Maja Ganszyniec za projekty tworzone dla IKEA oraz Comforty, które w ostatnich latach systematycznie wprowadzają do rzeczywistości piękno i jednocześnie ułatwiają życie w wielu domach na całym świecie.

Statuetkę Animatora Roku otrzymał Jacek Wielebski ze Stowarzyszenia Traffic Design za skuteczne działanie „u podstaw” w walce o ład w przestrzeni publicznej oraz szukanie i wykorzystywanie możliwości na realne i efektywne działania, takie jak współpraca przy odnowie fasad gdyńskiego osiedla.

Ewa Janczukowicz-Cichosz i Paulina Kisiel odpowiadają za Gdynia Design Days. To właśnie im – za jubileuszową edycję Gdynia Design Days bogatą w autorskie projekty i wystawy na wysokim poziomie merytorycznym oraz za pokazywanie wszechstronności designu – od kreacji, przez produkcję, trendy, biznes, po świetnie przemyślane aktywności dla dzieci – przypadła statuetka w kategorii Strateg.

Wyróżnienie Mazda Design otrzymał projektant Marcin Rusak za projekt Flora będący niezwykłym estetycznie a opartym na poszukiwaniach materiałowych i technologicznych. Za myślenie podczas procesu projektowego o relacji przedmiotu z właścicielem.

W Plebiscycie Czytelników „Design Alive” uhonorowani medalami zostali:

  • AnimatorJacek Wielebski ze Stowarzyszenia Traffic Design;
  • StrategJerzy Woźniak i Paweł Garus, MODE:LINA™ za stworzenie silnej marki na międzynarodowym rynku projektowania wnętrz komercyjnych oraz utrzymanie charakterystycznej, estetycznej jakości w projektach wymagających funkcjonalności i indywidualnego podejścia;
  • KreatorJacek Kołodziejski, artysta wizualny za sesje zdjęciowe stworzone dla Muzeum Warszawy oraz dla marki Tre. Za umiejętne tworzenie „martwych natur”, które poprzez kontekst potrafią ożywić użytkowy przedmiot i nadać mu nowe artystyczne znaczenie;
  • Wyróżnienie Specjalne Ewa Nekanda-Trepka i Jarosław Trybuś z Muzeum Warszawy za wystawę Rzeczy warszawskie i działania jej towarzyszące, które wybiły Muzeum Warszawy na jedno z najbardziej interesujących estetycznie i merytorycznie jednostek kultury w kraju.

Design Alive Awards 2017
Ogłoszenie laureatów: 13 grudnia 2017 roku
Willa Biała w Warszawie

Dodaj komentarz