Świat serialowej Dynastii

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wernisaż wystawy Pauliny Płacheckiej Linda Discopalma II.

Paulina Płachecka, „Linda Discopalma”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Płachecka, „Linda Discopalma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ostatnia wystawa z kampowego cyklu w Aneksie GSW przenosi widzów w świat serialowej Dynastii, która podbijała serca telewidzów we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku. Jednak jej kampowa wersja nie skupia się tym razem na glamourze rezydencji Carringtonów, luksusowych limuzynach i oszałamiającej garderobie Alexis, ale na wściekłej bijatyce na strychu pomiędzy Krystle a jej sobowtórem Ritą.

Artystka, łudząco podobna do aktorki Lindy Evans, wciela się w obie bohaterki jednocześnie, tworząc alternatywną wersję własnego życia, której jednak daleko do amerykańskiego snu. W świecie Lindy Discopalmy Krystle Carrington, ubrana w perfekcyjnie skrojoną garsonkę, bije się w nieskończoność z Ritą w zapętlonej, przerysowanej i groteskowej scenie, która w końcu staje się gorzko-śmieszna, zamieniając nostalgiczne marzenia w rozczarowującą brutalność.

Wystawa po raz pierwszy pokazana została w 2010 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu jako Linda Discopalma w ramach projektu The Pursuit of Happiness.

Paulina Płachecka – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2012). W latach 2009-2011 współpracowała z Poznańską Galerią Nowa, Stowarzyszeniem Twórczym NOWA NOWA, organizując cykl wystaw i konkursów Salted Candy.

Paulina Płachecka. Linda Discopalm
Kuratorka: Ania England
Wernisaż 14 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 7 stycznia 2018 roku
Galeria Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz