• 2017-12-13

Bogna Burska reżyseruje spektakl Tyzyfone i Alekto

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza 17 i 18 grudnia na spektakl Bogny Burskiej Tyzyfone i Alekto. Wykorzystując język tragigroteski, artystka stawia pytania o obecność i znaczenie krwi we współczesnej kulturze. Spektakl powstał w powiązaniu z pracą wideo artystki prezentowaną na wystawie Krew. Łączy i dzieli.

„Tyzyfone i Alekto”, reż. Bogna Burska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tyzyfone i Alekto”, reż. Bogna Burska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Erynie (w greckiej mitologii boginie zemsty) szukają siostry w zakątkach Muzeum POLIN. Spotykają Fausta. Radząc sobie z meandrami architektury, stwarzają świat. Stare i nowe, przeszłość i przyszłość mieszają się, ale nie wyłania się z nich nowy porządek.

Tekst i spektakl powstają na zaproszenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w kontekście wystawy Krew. Łączy i dzieli, którą można oglądać w muzeum do 29 stycznia. Wśród prezentowanych na wystawie prac sztuki współczesnej wideo Bogny Burskiej porusza tematykę krwi i tożsamości.

Realizatorzy:

Tekst i reżyseria: Bogna Burska
Dramaturgia: Ewa Hevelke i Michał Januszaniec
Wideo: Bogna Burska, Ewa Hevelke, Michał Januszaniec
Muzyka: Sean Palmer i Jakub Pałys, wykonanie Chór POLIN
Kostiumy: Pola Tyszowiecka i suknia Maldorora
Konsultacja medyczna: Piotr Hevelke

Występują: Klara Bielawka, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak.

Bogna Burska. Artystka wizualna i dramatopisarka. Doktor habilitowana, adiunkt na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku. Przez wiele lat zajmowała się krwią jako tworzywem wizualnym, malowała, traktowała ją jak farbę i materię fotograficzną, ślad ciała. Komponowała układy fotografii, w których zestawiała uszkodzone fragmenty ciała z kwiatami. Seria filmów found footage Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami i inne prace w tej technice ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Autorka pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną Gniazdo i innych tekstów dramatycznych. Wystawia w kraju i za granicą.

Bogna Burska, Tyzyfone i Alekto
17 i 18 grudnia 2017 roku, godz. 20.30 i 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Dodaj komentarz