• 2017-12-12

Górale, tradycja i wiara

Tomasz Tomaszewski zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak m.in: „Stern”, „Paris Match”, „New York Times”, „Time”, „Die Zeit”, „Elle”.

Fot. Tomasz Tomaszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomasz Tomaszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i na świecie.

Na wystawę składa się 57 fotografii wraz z opisami. Autorem tekstów towarzyszących każdemu ze zdjęć jest Grzegorz Kapla. Praca nad tematem trwała blisko dwa lata, fotograf zajmował się dokumentowaniem codzienności i życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Efekt tych starań można zobaczyć na wystawie oraz w towarzyszącym jej albumie.

Autor zabiera widzów do niewielkiej podhalańskiej wsi położonej kilkanaście kilometrów od Zakopanego. Jest to jednocześnie podróż w przestrzeń symboliczną dla całego Podhala. Fotografie Tomasza Tomaszewskiego obrazują fenomen góralszczyzny jako zjawiska tożsamościowego – w znaczeniu narodowym, społecznym, kulturowym. Artysta ujawnia swoją metodę twórczą: z wielu obserwacji starał się wyłowić atrakcyjną osobliwość zjawisk i momentów, które można było potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz.

Jeden z bohaterów zdjęć, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: „Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe”. W ten sposób powstał tytuł książki. I wystawy.

Tomasz Tomaszewski. To, co trwałe… Górale, tradycja i wiara
Od 25 listopada do 31 grudnia 2017 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz