Rekordowa kwota za Tadeusza Kantora

W ciągu ostatniego tygodnia padły rekordy na pracach aż kilku najwybitniejszych polskich artystów XX wieku – Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Erny Rosenstein. Niemal 17 mln złotych wyniósł obrót na aukcji Sztuka Współczesna, która odbyła się w trzech odsłonach w DESA Unicum. Tylu rekordów w tak krótkim czasie jeszcze nie było.

„Precle” Tadeusz Brzozowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Precle” Tadeusz Brzozowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy rekord to 944 tys. złotych zapłacone na aukcji w czwartek 30 listopada za kultową pracę Tadeusza Brzozowskiego Precle. Dzieło prezentowane było na słynnej wystawie 15 Polish Painters w MoMA. Na tej samej licytacji kupiono obraz Erny Rosenstein Śmierć Łabędzia za 306 tys. złotych. Łączny obrót na aukcji wyniósł 3,7 mln złotych. Ale to nie koniec wielkich emocji.

 „Konstrukcja abstrakcyjna VII” Henryk Stażewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Konstrukcja abstrakcyjna VII” Henryk Stażewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

We wtorek 5 grudnia za ponad milion złotych sprzedano jedną z wystawianych na aukcji prac Victora Vasarely’ego – Onnca. 755 tys. złotych zapłacono za Konstrukcję abstrakcyjną VII Henryka Stażewskiego – jednego z najważniejszych polskich twórców ubiegłego wieku. To rekordowa kwota jaką zapłacono za pracę tego artysty. Wystawiony na aukcji relief należy do prawdziwych rzadkości. Łączny obrót na aukcji wyniósł 8,8 mln złotych.

„Egzekucja według Goi” Tadeusz Kantor (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Egzekucja według Goi” Tadeusz Kantor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl aukcji zamknął wczorajszy rekord na pracy jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich twórców – Tadeusza Kantora. Aż 802 tys. złotych zapłacono za jego pracę Egzekucja według Goi. Praca była wielokrotnie reprodukowana i wystawiana m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Whitechapel Gallery w Londynie. Teraz trafił do prywatnej kolekcji.

Łączny obrót na wszystkich grudniowych aukcjach Sztuki Współczesnej wyniósł 16 705 732 zł. – Tak dużej ilości rekordów w tak krótkim czasie na polskim rynku sztuki jeszcze nie było. To dowód, że polski rynek nie tylko stale, ale i dynamicznie rozwija się – mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Szczegółowe wyniki licytacji w linkach poniżej.

Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie
30 listopada 2017 roku

Dodaj komentarz