• 2017-12-12

Punctum. Architektura krytyczna

15 grudnia w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu zostanie otwarta wystawa Punctum. Architektura krytyczna.

„Punctum”, proj. Jarosław Kozakiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Punctum”, proj. Jarosław Kozakiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alternatywna, niezrealizowana, koncepcja rozbudowy Muzeum Narodowego w Poznaniu na Górze Przemysła jest symbolicznym punktem wyjścia wystawy Jarosława Kozakiewicza w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Niemal nakładanie się na siebie przestrzeni prezentacji i miejsca niezrealizowanego projektu Punctum współtworzy polemiczny wymiar wystawy.

Jarosław Kozakiewicz rozpoczął polemikę z ideą architektury władzy, której budowle miały dominować nad otoczeniem i stanowić dla niego najważniejszy punkt odniesienia. Zamiast tego przedstawił projekt architektury funkcjonalnej, która formy wizualnej przemocy zastępowała dialogiem historii z nowoczesnością.

To szczególne miejsce staje się punktem wyjścia do proponowanej przez artystę rozmowy o krytyczności architektury. Pokazująca projekty Kozakiewicza – między innymi Kurtynę ziemną – wystawa w Arsenale jest pytaniem o to, jakiej architektury potrzebujemy, nie tylko po to, by wygodniej mieszkać, ale jaka architektura może sprawić, by nasze życie było lepsze i przede wszystkim bardziej uważne na potrzeby i wymagania naszego otoczenia.

W działalności Kozakiewicza ważne jest umiejętne łączenie natury i kultury, a także postrzeganie miejsca człowieka w mikro- i makroświecie. Jarosław Kozakiewicz w swojej praktyce twórczej zadaje kluczowe pytania o znaczenie miejsca, jego historycznych, kulturowych i społecznych dyskursów. Ważnym tematem jego pracy badawczej i artystycznej jest także urbanistyka.

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Kozakiewicz w latach od 1981 do 1985 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. W latach od 1985 do 1989 kontynuował edukację w The Cooper Union for Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. Reprezentował Polskę na 10. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. W 2017 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki prezentowała obszerny pokaz prac Jarosława Kozakiewicza pod tytułem Zawrót głowy.

Punctum. Architektura krytyczna
Jarosław Kozakiewicz
Kurator: Marek Wasilewski
Od 15 grudnia 2017 roku do 14 stycznia 2018 roku
Wernisaż: 15 grudnia o godzinie 18.00
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz