• 2017-12-12

Nowy don Kiszot, czyli sto szaleństw

Już 14 grudnia odbędzie się premiera krotochwili Stanisława Moniuszki Nowy don Kiszot, czyli sto szaleństw w reżyserii Roberto Skolmowskiego i kierownictwie muzycznym Stanisława Rybarczyka.

„Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw” Roberto Skolmowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw” Roberto Skolmowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krotochwila w trzech aktach z librettem Aleksandra Fredry i muzyką wspaniałego kompozytora, Stanisława Moniuszki doczekała się nowej realizacji. Nowy Don Kiszot przygotowany we współpracy Towarzystwa Teatralnego we Wrocławiu, Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju, Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego zostanie nagrany i wydany na płycie DVD.

Wrocławska premiera zostanie przeprowadzona w postaci nagrania przy udziale publiczności na żywo w czwartek, 14.12.2017, o godz. 19:30 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Unikatowa jakość opracowanej przez sztab specjalistów partytury do utworu na podstawie odpisów z oryginałów znajdujących się w Bibliotece, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego skłoniła organizatorów do przygotowania projektu, którego celem jest uwiecznienie dzieła w oryginalnej muzycznie wersji i rozpowszechnienie go szerokiemu gronu odbiorców.

Profesjonalne kostiumy i scenografia multimedialna, wybitna reżyseria, opieka artystyczna na najwyższym poziomie zagwarantują unikatową jakość realizacji. Nagranie udokumentuje pokaz i pozwoli rozpowszechnić dzieło docierając do tysięcy odbiorców za pomocą tradycyjnych metod ­ pokazy na scenach w wybranych miastach na terenie całej Polski, oraz najnowszej technologii ­ wydanie płyty.

Spektakl wyreżyserował Roberto Skolmowski, kierownictwo muzyczne – Stanisław Rybarczyk, choreografię przygotowała Elżbieta Lejman-Krzysztyniak, a scenografię – Małgorzata Słoniowska. W spektaklu udział wezmą profesorowie i studenci Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu wśród nich wybitni artyści, Piotr Łykowski i Bogdan Makal oraz Orkiestra Festiwalowa.

Realizacja spektaklu powstała na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju i jest jednym z pierwszych przejawów obchodów jubileuszu dwusetnych urodzin Moniuszki. Na zaproszenie szefa komitetu redakcyjnego nowej edycji Dzieł Wszystkich Stanisława Moniuszki działającego przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym, prof. Remigiusza Pośpiecha partytura zostanie włączona do niniejszej edycji.

W spektaklu widzowie będą mieli okazję podziwiać takich aktorów jak Maciej Krzysztyniak, Marek Belko, Agata Chodorek, Szymon Gąsiorowski, Mikołaj Bońkowski, Piotr Łykowski, Maciej Łykowski, Anna Grycan, Michał Ziemak, Bogdan Makal czy Tomasz Łykowski.

Nowy don Kiszot czyli sto szaleństw, Roberto Skolmowski
14 grudnia 2017 roku, godzina 19.30
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Dodaj komentarz