• 2017-12-12

Controverso by Paolo Ulian

Umywalka Controverso to propozycja innowacyjnego, a jednocześnie awangardowego spojrzenia na przedmioty użytkowe, które mogą być dowolnie personalizowane przez ich właścicieli. Powstała z białego marmuru Carrara, a zaprojektował ją Paolo Ulian dla marki Antonio Lupi.

Controverso, proj. Paolo Ulian (źródło: materiały prasowe)

Controverso, proj. Paolo Ulian (źródło: materiały prasowe)

Najstarsza na świecie materia, jaką jest marmur, spotyka się tu z nowoczesną technologią. Umywalka Controverso trafia do użytkownika w postaci pionowo pofrezowanej diamentową tarczą solidnych rozmiarów bryły geometrycznej, o regularnej, wręcz idealnej formie.

Jednak wciąż jako przedmiot niedokończony, który oczekuje na nadanie mu ostatecznego kształtu. Po usunięciu dłutem lub młotkiem warstwy ponacinanych wcześniej „płatów” marmuru wyłania się jej kształt, który jest zależny wyłącznie od fantazji i pomysłowości użytkownika.

Własnoręcznie można umywalkę zdekonstruować mniej lub bardziej, wpływając na jej wygląd końcowy. Użytkownik staje się więc tu projektantem – artystą i twórcą, a wyrzeźbiona przez niego umywalka ubędzie niepowtarzalnym dziełem sztuki, które zrobi wrażenie w każdej łazience.

Paolo Ulian zaprojektował również dwie inne nietypowe umywalki: Introverso i Pixel.

Introverso, proj. Paolo Ulian (źródło: materiały prasowe)

Introverso, proj. Paolo Ulian (źródło: materiały prasowe)

Innowacja i awangarda zawsze były synonimami Antonio Lupi. Produkty tej marki to nie tylko przedmioty użytkowe, ale dzieła sztuki użytkowej – artefakty, które wzbogacają swoją obecnością każde wnętrze. Włoska firma założona została w latach 50. XX wieku, przez Antonio Lupiego w Toskanii. Do mistrzostwa dopracowała sztukę projektowania i produkowania przedmiotów łazienkowych. Cechuje je wszystkie ponadczasowa elegancja, doskonały design oraz perfekcyjne wykonanie. Dla Antonio Lupi projektują m.in.: Carlo Colombo, Domenico De Palo, Mario Ferrarini, Nevio Tellatin, Daniel Debiasi & Federico Sandri, Gabrielle Buratti czy Oscar Buratti.

Paolo Ulian urodził się w Massa-Carrara we Włoszech w 1961 roku. Po ukończeniu studiów malarskich na Akademii Sztuk Pięknych w Carrara i otrzymaniu dyplomu projektanta na wydziale Wzornictwa Przemysłowego we Florencji poświęcił się eksperymentowaniu nad nową formą przedmiotów użytkowych. Uczestniczył w wielu ważnych wystawach we Włoszech i za granicą. Zdobył nagrodę Design Report Award (2015) i kontynuuje współpracę z włoskimi firmami, takimi jak Antonio Lupi, Fontana Arte czy Luminara.

Umywalka Controverso
Proj. Paolo Ulian
Prod. Antonio Lupi

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR