• 2017-12-09

Modernizm na granicy idei i rzeczywistości

Stowarzyszenie PAKT wraz z Programem mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 zapraszają na wystawę Modernizm. Jak mieszka się na przedwojennym osiedlu WuWa i w powojennych „sedesowcach”? Ekspozycja podsumowuje wrocławski projekt Kto widział…Modernizm? Re-aktywacja, a jej wernisaż odbędzie się 13 grudnia w siedzibie Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Kto widział…Modernizm? Re-aktywacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kto widział…Modernizm? Re-aktywacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja pełna wspomnień, opowieści, głosów, opinii, zdjęć z domowych archiwów obecnych i dawnych mieszkańców osiedla WuWa oraz grunwaldzkich „Sedesowców” stanowi próbę przemyślenia tego, jak mają się ambitne hasła modernistów do dzisiejszej funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Najważniejsi są tu oczywiście ludzie – ich doświadczenia i spojrzenia na dzieje obu założeń.

(Wydaje się, że) modernizm niczego nie ukrywał, nie odgrywał. Nawet jeśli w jakiejś mierze posiadał utopijne podłoże, to nie budował społeczno-politycznych iluzji, nie legitymizował zastanych stosunków władzy, nie bazował na podziałach ekonomicznych. Był konkretny i dla wszystkich. Stanowił próbę optymalizacji życia codziennego (domu i pracy) mieszkańców przeludnionych dwudziestowiecznych miast. Architekci i planiści czynili starania na rzecz poprawy warunków bytowych, o prawo do mieszkania, o wygodę użytkowania, a także o estetykę wnętrz, bryły i otoczenia.

Właśnie temu wymiarowi modernizmu poświęcony był projekt Kto widział… Modernizm? Re-aktywacja. Jego pomysłodawcy postanowili zapytać mieszkańców przedwojennego osiedla WuWa, jednego z sześciu wzorcowych projektów Werkbundu, oraz powojennych „Sedesowców” (zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak) o to, w jakim stopniu przestrzenne realizacje modernistycznych koncepcji z lat 20. i 70. ubiegłego stulecia spełniają obietnice twórców stylu. Szukali zatem odpowiedzi na pytanie o to, czy czas zweryfikował ambitne hasła i zamierzenia nowoczesności. Oddali głos lokatorom, aby ukazać doświadczenia i spojrzenia na historie obu kompleksów. Album rozmaitych narracji, które udało się zebrać, to nie tylko uwiecznione na kilku krótkich filmach opowieści, ale też dokumentacja fotograficzna z domowych archiwów.

Dodatkowo zorganizowano również warsztaty dla dzieci z tworzenia poezji i kolaży inspirowanych sztuką DADA. Odbyły się one w kamienicy zlokalizowanej przy „Sedesowcach”, co wobec idei swobodnego kojarzenia odległych znaczeniowo i wizualnie elementów przedstawia się bardzo inspirująco. Efekty pracy najmłodszych wrocławian również zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 grudnia o godznie 19.00 na wernisażu w wyjątkowym miejscu – w dawnym przedszkolu na osiedlu WuWa przy ul. Wróblewskiego 18, gdzie dziś mieści się siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów RP.

Projekt realizowany jest we współpracy z Programem mikroGRANTY ESK Wrocław 2016.

Modernizm. Jak mieszka się na przedwojennym osiedlu WuWa i w powojennych „sedesowcach”?
Wernisaż 13 grudnia o godzinie 19:00
Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR