• 2017-12-09

HumanDoc w krakowskim Kinie KIKA

Podgórski Klub Filmowy 13. Dzielnica i Kino KIKA zapraszają na pokazy w ramach repliki Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC.

Festiwal HumanDoc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal HumanDoc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC Globalny Rozwój w Kinie jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

Program:

 • 11 grudnia (poniedziałek), godz. 19.00: Ambulans, reż. Mohamed Jabaly, Palestyna/Norwegia 2016,
  Mroczne, relacje osoby pierwszej z ostatniej wojny w Strefie Gazy w lecie 2014 r. Mohamed Jabaly, młody człowiek z miasta Gaza, dołącza do załogi karetek pogotowia, zbliżając się do wojny, szukając miejsca w kraju oblężonym, gdzie w tych czasach przyszłość wydaje się być nieprzewidywalna. Chociaż tysiące rzeczy są publikowane w związku z powtarzającą się przemocą w Gazie, opowieści za nimi pozostają ukryte. Nie tym razem.
 • 12 grudnia (wtorek), godz. 19.00: Dolina czarnych przodków, reż. Richard Salgado, Chile 2016
  W dolinie Azapa (Chile), oazie na najbardziej suchej pustyni na świecie, grupa afro-potomków organizuje pierwszy spis ludności afrykańskiej w historii tego kraju, w poszukiwaniu uznania ze strony władz państwa, które od ponad dwustu lat ukrywały kulturę i cechy afrykańskie w tym kraju.
 • 13 grudnia (środa), godz. 19.00: Dwa światy, reż. Maciej Adamek, Polska/Czechy 2016
  Laura ma 12 lat i niesłyszących rodziców. Ojciec jest ślusarzem w nieodległej fabryce, a mama zajmuje się domem. We wsi, w której mieszkają, ludzie przyzwyczaili się do nich i nauczyli się z nimi porozumiewać. Kiedy muszą wyjechać gdzieś dalej, to Laura staje się przewodniczką i opiekunką swoich rodziców.
 • 14 grudnia (czwartek), godz. 19.00: Córka jeziora reż. Ernesto Cabello, Peru/Boliwia/Holandia 2015
  Na szczycie peruwiańskiej góry, andyjska kobieta, która potrafi komunikować się z duchami wody, wykorzystuje swoje moce, aby zapobiec niszczeniu jeziora, które uważa za swoją matkę. Nelida jest kobietą andyjską zdolną do komunikowania się z duchami natury. Czuje, że jest córką jezior, które dostarczają wodę do wioski. Tuż pod jej jeziorami, Yanacocha, odkryto największe złoże złota w Ameryce Łacińskiej o wartości miliardów dolarów. Peruwiańczycy dali pozwolenie na jego wydobywanie, chociaż oznacza to wysuszenie jezior.
 • 15 grudnia (piątek), godz. 19.00: ER – coming, reż. Bonia Barzycka-Bogdanik, Polska/Afganistan 2016
  Profesor medycyny, zainspirowany wojennymi filmami i opowieściami żołnierzy wstępuje do armii, żeby nieść pomoc na polu walki. Na misję wyruszają także wrocławski lekarz pogotowia i początkujący ukraiński anestezjolog. Południowo-wschodni Afganistan. 12. rok trwania międzynarodowej misji stabilizacyjnej ISAF z ramienia NATO. Profesor zaczyna prowadzić pierwszego w swoim życiu video bloga, w którym w osobisty, emocjonalny sposób opowiada historię afgańskiej wojny oczami lekarzy. Zespół polskich i ukraińskich lekarzy spędzi w Afganistanie kilka kolejnych miesięcy. Ich zadaniem jest udzielanie pomocy żołnierzom, ale medycy szybko przekonują się, że są tu potrzebni nie tylko armii.
„ER coming” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„ER coming” (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC
Od 11 do 15 grudnia 2017 roku
Kino KIKA w Krakowie

Dodaj komentarz