• 2017-12-09

Concerto Budapest wystąpi w Polsce

Concerto Budapest słynie ze swojego oryginalnego, niepowtarzalnego stylu. W repertuarze łączy klasyczne dzieła, utwory współczesne oraz programy dziecięce i młodzieżowe. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać artystów 10 grudnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Koncert jest częścią obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Concerto Budapest, dryg. András Keller (źródło: materiały prasowe)

Concerto Budapest, dryg. András Keller (źródło: materiały prasowe)

Muzycy występowali na najważniejszych scenach Europy, Ameryki i Dalekiego Wschodu. W ubiegłych latach orkiestra wzięła udział w tournée po wielkich miastach Niemiec i Stanów Zjednoczonych, koncertowała także we Francji, Hiszpanii i Chinach. Razem z nią prezentowali się tacy artyści jak Gidon Kremer, Giennadij Rożdiestwienski, Boris Bieriezowski, Heinz Holliger, Isabelle Faust, James Galway czy Jewgienij Koroliow. Muzycy co roku koncertują też ponad sześćdziesiąt razy w największych salach Budapesztu: w Akademii Muzycznej, Pałacu Sztuk (MÜPA) oraz w najnowszej i cieszącej się od czasu otwarcia wielką popularnością sali Budapest Music Center.

Od 2007 roku dyrektorem artystycznym orkiestry jest András Keller, który zdobył światową sławę także jako solista, koncertmistrz i kameralista. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody, wśród nich, m.in. im. Liszta czy Bartóka – Pásztory. Od stycznia 2016 roku jest profesorem jednej z najbardziej prominentnych instytucji muzycznych – Guildhall Music School.

Keller uważa kształcenie zdolnej młodzieży za istotny aspekt swojej działalności pozascenicznej: prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie, od 2012 roku jest kierownikiem Pracowni Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta. Tygodniowe letnie obozy muzyczne – organizowane przy udziale entuzjastycznie nastawionych muzyków Concerto Budapest – wyrabiają w dzieciach zamiłowanie do muzyki i jednocześnie pomagają osobom zainteresowanym karierą muzyczną w wyborze instrumentu.

W Bydgoszczy muzycy wykonają: Ernő Dohnányi (1877-1960) – Minuty symfoniczne op. 36, Witold Roman Lutosławski (1913-1994) – Koncert wiolonczelowy, Béla Bartók (1881-1945) – Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i celestę.

Concerto Budapest
10 grudnia 2017 roku, godz. 17.00
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz