Nowości w Galerii Ring w Legnicy

Najnowsza wystawa w Galerii Ring prezentuje prace zakupione do Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego w 2017 r. w ramach dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to zestaw przekrojowy, zawierający dzieła artystów reprezentujących różne pokolenia, zarówno tych, którzy współtworzyli środowisko artystyczne Zagłębia Miedziowego od lat powojennych, a ich nazwiska i dorobek wpisały się w artystyczny krajobraz regionu, jak i twórców młodszych, którzy dopiero się weń wpisują.

Roma Pilitsidis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roma Pilitsidis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorami prac są twórcy osiedli w Legnicy i innych ośrodkach Zagłębia (Jawor, Głogów, Lubin). Zakupione prace uzupełniają one i rozbudowują regionalną kolekcję Galerii Sztuki tak, by adekwatnie odzwierciedlała specyfikę i dorobek miejscowego środowiska plastycznego. Prace znajdujące się w kolekcji pokazują wszystkie rodzaje twórczości uprawianej przez artystów Zagłębia oraz eksponujące wyjątkowe osobowości twórcze. Zbiór prac jest bardzo różnorodny z wyraźną jednak dominacją malarstwa, co wynika ze specjalizacji artystycznych mieszkających tutaj twórców. Prócz niego reprezentowane są wszystkie „klasyczne” media sztuki: rysunek, grafika, szkło, tkanina, fotografia.

Wystawa Melanż prezentuje prace małżeństwa artystów Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego, absolwentów PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Monika Rubaniuk jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby, natomiast Jerzy Zajączkowski ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej ASP oraz Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Monachium w pracowni wybitnego artysty Seana Scully’ego.

Tytułowy Melanż to melanż osobowości, zainteresowań i talentów tej pary artystów. Rubaniuk i Zajączkowski żyją ze sobą w symbiozie od 16 lat. Wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe, wychowują dwie córki, spędzają wakacje. Wspólnie i oddzielnie pracują. Jurek pomaga Monice w prowadzeniu warsztatu szklarskiego – to on dźwiga ważące niekiedy kilkadziesiąt kilogramów formy ze szkła. Monika jest pierwszym odbiorcą krytykiem obrazów i obiektów tworzonych przez Jurka. Artyści są zapraszani do udziału w wystawach i projektach artystycznych w kraju i zagranicą: Monika prezentuje obiekty ze szkła, Jurek – malarstwo. Wystawa Melanż jest ich pierwszym wspólnym działaniem.

Jerzy Zajączkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Zajączkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowości Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego
Wernisaż: 8 grudnia 2017 roku, godz. 18.30
Wystawa czynna do 31 grudnia 2017 roku
Galeria Ring w Legnicy

Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski. Melanż
Wernisaż: 8 grudnia 2017 roku, godz. 18.30
Wystawa czynna do 31 grudnia 2017 roku
Galeria Ring w Legnicy

Dodaj komentarz