• 2017-12-08

Filip Berendt łączy fotogafię z malarstwem

Na wystawie w Galerii Entropia zostaną zaprezentowane nowe prace Filipa Berendta. Cykl Monomit został zainicjowany w 2015/2016 roku.

Filip Berendt, „Monomit” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Berendt, „Monomit” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Berendt jest fotografem i rzeźbiarzem, tworzy również obiekty, będące zazwyczaj elementami jego zdjęć. Realizowany od blisko dwóch lat Monomit to projekt łączący autorską fotografię z abstrakcyjnym malarstwem, a przestrzenne kolaże powstałe na ścianie pracowni artysty zostają zniszczone po sfotografowaniu. Podobna metoda towarzyszyła Berendtowi już w paru poprzednich cyklach (Every Single Crash, Pandemia), gdzie jedynym fizycznym śladem po stworzonych pracach – a zarazem ostatecznym efektem procesu twórczego – była fotografia.

Najnowsze prace Berendta odwołują się do monomitu, terminu wprowadzonego przez amerykańskiego mitoznawcę Josepha Campbella (samo wyrażenie zostało zapożyczone od Jamesa Joyce’a). Monomit określa rozpoznany przez Campbella archetypiczny wzorzec struktury fabularnej wspólny dla mitycznych opowieści, przejawiający się poprzez motyw podróży bohatera, będącego nośnikiem uniwersalnych prawd o osobistym samoodkryciu i samotranscendencji, o rolach w społeczeństwie i w relacjach. Bohater, według Campbella, a za nim Berendta, to człowiek, który wyrusza w drogę prowadzącą go do celu, jakim ma być ostateczna głęboka duchowa przemiana.

Tekst: Agnieszka Rayzacher

Filip Berendt – urodził się w 1975 rok; absolwent ASP Gdańsk (fotografia), ASP Łódź (grafika), Royal College of Art, London, sculpture department. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z galerią lokal_30.

Filip Berendt. Monomit
Od 8 do 29 grudnia 2017 roku
Otwarcie: 8 grudnia 2017 roku, godz.18.00
Galeria Entropia we Wrocławiu

Dodaj komentarz