Festiwal Dada Fest – Wariacja no XXV

Od 8 do 10 grudnia gdański Teatr Dada von Bzdülöw obchodzić będzie 25-lecie swojego istnienia. Teatr założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 w Gdańsku był jednym z pierwszych polskich zespołów w Polsce, które propagowały nowy taniec i teatr tańca po 1989 roku.

Dada Fest – Wariacja no XXV (źródło: materiały prasowe teatru)

Dada Fest – Wariacja no XXV (źródło: materiały prasowe teatru)

Obchody w formie trzydniowego festiwalu Dada Fest – Wariacje no XXV, z jednej strony mają być swoistym spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli.

Będzie można zobaczyć zarówno dorobek tej części artystów i przyjaciół Teatru Dada von Bzdülöw, którzy pracują obecnie poza granicami kraju, prowadząc samodzielną działalność choreograficzną, wpisując się w istotny sposób w obieg międzynarodowy, tzn. Magdaleny Reiter, Rafała Dziemidoka, Aurory Lubos, jak też towarzyszyć festiwalowi będą trzy inne wydarzenia performatywne z udziałem gdańskich tancerzy, którzy działali w teatrze Dada.

Pierwsze z nich, pod nazwą Dada Replay to jednorazowy 5-osobowy happening, który zrealizuje Anna Steller, tancerka i choreograf także związana z Teatrem Dada od 1992 roku. Drugie będzie prezentacją nowego spektaklu solo Urszuli Zerek pt., Ekspozycja, zaś trzecie wydarzenie, pod tytułem Niebo, jest duetem stworzonym przez Tatianę Kamieniecką i Olega Dziewanowskiego, grającego w nim muzykę na żywo.

W ramach festiwalu w Audytorium ASP odbędzie się również panel dyskusyjny, którego głównym tematem będzie rola Teatru Dada w historii polskiego teatru i tańca. Stronę merytoryczną i organizacyjną panelu wspierać będzie środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, a panel poprowadzi Barbara Świąder, koordynacja Ula Zerek.

Dada Fest – Wariacja no XXV
Od 8 do 10 grudnia 2017 roku
Teatr Dada von Bzdülöw w Gdańsku

Dodaj komentarz