Vernon Subutex rozpocznie Boską Komedię

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza 9 i 10 grudnia na dwa pokazy przedpremierowe Vernon Subutex w reżyserii Wiktora Rubina, które odbędą się w ramach Festiwalu Boska Komedia.

Virginie Despentes, „Vernon Subutex”, reż. Wiktor Rubin, fot. Monika Stolarska (źródło: materiały prasowe teatru)

Virginie Despentes, „Vernon Subutex”, reż. Wiktor Rubin, fot. Monika Stolarska (źródło: materiały prasowe teatru)

Virginie Despentes jest gwiazdą współczesnej literatury francuskiej sławą dorównująca cenionemu w Polsce Michelowi Houellebecqowi. Jej powieść Vernon Subutex jest przez wielu uważane za opus magnum autorki.

Tytułowy bohater zostaje eksmitowany z mieszkania, dorobek życia pakuje do jednej walizki. W poszukiwaniu noclegu odwiedza starych przyjaciół i zupełnie nieznane osoby. Tymczasem zawartość walizki budzi niepokój wpływowych osób, w pewnym momencie szuka go coraz więcej ludzi przynależących do różnych warstw i środowisk. Tym samym wyłania się przejmujący portret społeczeństwa XXI wieku.

Jedną z wielu wartości książki jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność.

W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości, spojrzenie na opisywanych bohaterów. To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez autorkę perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk czy nawyk każe pomijać. Vernon Subutex daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.

Realizatorzy:

Reżyseria: Wiktor Rubin
Adaptacja/dramaturgia: Jolanta Janiczak
Scenografia: Michał Korchowiec
Kostiumy: Hanna Maciąg
Wideo: Przemek Czepurko
Multimedia: Wiktor Bagiński
Muzyka/muzyka na żywo: Krzysztof Kaliski
Reżyseria światła: Michał Głaszczka
Asystenci reżysera: Mira Mańka, Wiktor Bagiński
Inspicjent: Iwona Cieślik
Producent: Agata Schweiger

Występują: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Ewelina Przybyła, Karolina Staniec (gościnnie), Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Marta Waldera, Ewa Nowakowska-Włodek (gościnnie), Wiktor Bagiński (gościnnie), Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski, Karol Kubasiewicz, Feliks Szajnert, Krzysztof Zarzecki (gościnnie).

Virginie Despentes, Vernon Subutex
Prapremiera: 9 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Premiera: 5 stycznia 2018 roku
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz