• 2017-12-07

Strach zżerać duszę, czyli szczęście nie zawsze jest radosne

Strach zżerać duszę, to kolejna premiera Teatru Powszechnego w Warszawie, którą 9 grudnia przygotowuje Agnieszka Jakimiak. Spektakl powstał na podstawie filmu R. W. Fassbindera.

„Strach zżerać duszę”, reż. Agnieszka Jakimiak (źródło: materiały prasowe teatru)

„Strach zżerać duszę”, reż. Agnieszka Jakimiak (źródło: materiały prasowe teatru)

Rainer Werner Fassbinder nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się z wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” – tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści. Strach zżerać duszę z 1974 roku to opowieść o społeczeństwie, które boi się wszystkiego, co inne, ale ekonomiczna wola przetrwania każe mu zawłaszczać to, co obce i dopasowywać do własnych narracji.

Niektóre historie opowiada się trudniej niż inne, szczególnie we współczesnej Polsce. Nie każdą opowieść umiemy sobie wyobrazić i nie każdą możemy zrozumieć, zwłaszcza jeśli ma się rozgrywać w kraju monolitycznym pod względem narodowości i wyznania. W latach siedemdziesiątych film Fassbindera pozwalał zrozumieć niemiecką rzeczywistość gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. W XXI wieku w Polsce Strach zżerać duszę pokazuje, dlaczego nie możemy i nie chcemy pojąć naszej rzeczywistości.

Nasza historia to historia o społeczeństwie, które panicznie boi się dostrzec, że w jego ramach nie wszyscy podlegają tym samym prawom i regułom. Nasza historia opowiada o plotkach, pomówieniach, pochopnych oskarżeniach i fałszywych wspólnotach. To opowieść o fantazmatach i wyobrażeniach władających społeczną rzeczywistością, w której – jak głosi motto filmu Fassbindera – „szczęście nie zawsze jest radosne”.

10 grudnia spektaklowi towarzyszyć będzie debata pt. Kogo oni się boją?, którą poprowadzi Marta Keil. Dyskusja będzie miała charakter otwarty, a jej tematem będą lęki społeczne, które tak przenikliwie portretował R. W. Fassbinder i które dzisiaj okazują się jeszcze silniejsze.

Realizatorzy:

Reżyseria: Agnieszka Jakimiak
Dramaturgia i scenografia: Mateusz Atman
Przekład: Iwona Nowacka
Choreografia: Agata Maszkiewicz
Muzyka: Łukasz Jędrzejczak
Kuratorka: Marta Keil
Produkcja: Jakub Olszak

Występują: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Klara Bielawka, Julian Świeżewski.

Strach zżerać duszę
Premiera: 9 grudnia 2017, godz. 19.30
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz