Najważniejsi artyści w historii wg wydawnictwo Könemann

Wydawnictwo Könemann z Kolonii od lat specjalizuje się w wydawaniu książek poświęconych architekturze i sztuce. Od początku 2017 roku realizuje projekt promujący na szeroką skalę dorobek najważniejszych artystów w historii poprzez publikacje serii wielojęzycznych albumów monograficznych. Ideą projektu jest rozpowszechnienie dorobku artystów nie tylko często publikowanych, ale również tych, którzy zwykle nie są obiektem zainteresowania wydawniczego i czytelniczego mainstreamu.

„Mondrian”, Wydawnictwo Könemann (źródło: materiały prasowe)

„Mondrian”, Wydawnictwo Könemann (źródło: materiały prasowe)

We współpracy z wydawcami z Czech, Słowacji, Rumunii, Grecji wydawnictwo Könemann dokonuje tłumaczenia najciekawszych serii publikacji dla Europy Środkowej. Albumy wydawane są w kilku językach i dostępne na całym świecie.

Do tej pory ukazało się 20 tytułów, a projekt obejmuje dwie serie: monografie artystów oraz duże albumy poświęcone zjawiskom w sztuce i muzealnym kolekcjom z całego świata.

W pierwszym roku ukazało się 14 monografii poświęconych takim artystom jak: Dürer, Gaudí, Hiroshige, Kandinsky, Klee, Mondrian, Munch, Rembrandt, Schiele, Toulouse-Lautrec, Veermer oraz 6 ponad 300 stronicowych albumów m. in.: 1900 Świat na starych fotografiach, Louvre, Ogrody impresjonistów, Wiedeń 1900 Wien.

Dzięki skali i zasięgowi projektu oraz zaangażowaniu międzynarodowego zespołu, autorzy publikacji mogą dotrzeć do mniej znanych i rzadko publikowanych reprodukcji prac z kolekcji prywatnych, co stanowi ogromną zaletę serii.

Dodatkowo znakomita jakość wydania, dbałość o poziom merytoryczny i piękno ilustracji oraz bogactwo materiałów dodatkowych, jak mapy czy listy muzeów posiadających w swoich zbiorach prace poszczególnych twórców, sprawiają, że albumy Könemann znajdują uznanie u koneserów sztuki i architektury w Polsce i za granicą.

W przygotowaniu są kolejne albumy. W roku 2018 ukażą się monografie: Botticelli, Caravaggio, Goya, Gauguin, Hokusai, Michał Anioł, Mucha, Rodin, Rubens czy Gaudi oraz albumy poświęcone hiszpańskim i francuskim muzeom oraz ich zbiorom.

Szeroka skala projektu pozwala na uzupełnienie luki na rynku wydawniczym, który zwykle sięga po artystycznych dorobek wąskiego kręgu najpopularniejszych artystów, publikując książki o najbardziej znanych, a często pomijając równie znakomitych, ale mniej popularnych twórców. Tym sposobem na rynek wrócił chociażby Mondrian w polskiej wersji językowej opracowania.

Jednocześnie Könemann nie pomija wielkich mistrzów malarstwa, rzeźby i architektury, co jest zaletą serii i docelowo pozwoli stworzyć pełen obraz dziejów sztuki.

Najważniejsi artyści w historii
Wydawnictwo Könemann
Od początku 2017 roku

Dodaj komentarz