Język iluzji – wykład Jerzego Olka

W ramach nowego cyklu Pracownia słowa i obrazu, skupionego wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze Muzeum Pana Tadeusza zaprasza 9 grudnia na wykład artysty i teoretyka sztuki Jerzego Olka.

Jerzy Olek, „Kolczatka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Olek, „Kolczatka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas spotkania Jerzy Olek przybliży w teorii i praktyce zagadnienia związane ze sztuką multimedialną, która często posługuje się tak zwanym językiem iluzji.

Stawia on tezę, że należy ufać oczom, a nie dowierzać umysłowi.  Podczas spotkania swoje rozważania będzie ilustrował pracami własnymi (także filmami) oraz tych artystów, którzy iluzją zajmują się w oryginalny sposób. Pojawią się takie zagadnienia jak perspektywa i aksonometria, trompe l’oeil, anamorfoza, figury dwuznaczne czy obiekty niemożliwe, a także symulakry.

Wykład jest jednocześnie zapowiedzią najnowszej wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu, która będzie wyjątkowym autokomentarzem do życia i twórczości Tadeusza Różewicza, a także prezentacją jego poglądów na temat popkultury, mediów współczesnych, sportu, podróży, czytelników, sensu i… bezsensu pisania, starości, umierania czy historii XXI wieku.

Jerzy Olek – artysta plastyk z tytułem profesorskim, teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. W latach 70. był animatorem ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej, a w latach 80. fotografii elementarnej. Jest autorem licznych publikacji i książek, m.in. Moja droga do bezwymiaruUmożliwianie niemożliwemu7 od/za/słon iluzji i Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty Uczestnictwo we wspólnocie. Od lat 70. członek kilku zespołów redakcyjnych, m.in. magazynów: „European Photography”, „Projekt”, „Art Life”, „Fotografia”, „Arteon”, „Rita Baum”, „Artluk” i „CoCAin”. Opublikował ponad 500 artykułów o fotografii i sztuce w polskich i zagranicznych pismach artystycznych.

Wykład: Jerzy Olek, Język iluzji
9 grudnia 2017 roku, godz. 16.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR