Język iluzji – wykład Jerzego Olka

W ramach nowego cyklu Pracownia słowa i obrazu, skupionego wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze Muzeum Pana Tadeusza zaprasza 9 grudnia na wykład artysty i teoretyka sztuki Jerzego Olka.

Jerzy Olek, „Kolczatka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Olek, „Kolczatka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas spotkania Jerzy Olek przybliży w teorii i praktyce zagadnienia związane ze sztuką multimedialną, która często posługuje się tak zwanym językiem iluzji.

Stawia on tezę, że należy ufać oczom, a nie dowierzać umysłowi.  Podczas spotkania swoje rozważania będzie ilustrował pracami własnymi (także filmami) oraz tych artystów, którzy iluzją zajmują się w oryginalny sposób. Pojawią się takie zagadnienia jak perspektywa i aksonometria, trompe l’oeil, anamorfoza, figury dwuznaczne czy obiekty niemożliwe, a także symulakry.

Wykład jest jednocześnie zapowiedzią najnowszej wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu, która będzie wyjątkowym autokomentarzem do życia i twórczości Tadeusza Różewicza, a także prezentacją jego poglądów na temat popkultury, mediów współczesnych, sportu, podróży, czytelników, sensu i… bezsensu pisania, starości, umierania czy historii XXI wieku.

Jerzy Olek – artysta plastyk z tytułem profesorskim, teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. W latach 70. był animatorem ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej, a w latach 80. fotografii elementarnej. Jest autorem licznych publikacji i książek, m.in. Moja droga do bezwymiaruUmożliwianie niemożliwemu7 od/za/słon iluzji i Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty Uczestnictwo we wspólnocie. Od lat 70. członek kilku zespołów redakcyjnych, m.in. magazynów: „European Photography”, „Projekt”, „Art Life”, „Fotografia”, „Arteon”, „Rita Baum”, „Artluk” i „CoCAin”. Opublikował ponad 500 artykułów o fotografii i sztuce w polskich i zagranicznych pismach artystycznych.

Wykład: Jerzy Olek, Język iluzji
9 grudnia 2017 roku, godz. 16.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz