Szopki Krakowskie w Celestacie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznym 75. Jubileuszowym Konkursie Szopki Krakowskiej. 7 grudnia od na krakowskim Rynku Głównym, przy pomniku Adama Mickiewicza, uczestnicy konkursu będą prezentować swoje dzieła.

 75. Konkurs Szopki Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

75. Konkurs Szopki Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wraz z dźwiękami hejnału z Wieży Mariackiej, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przejdą wokół Rynku Głównego. Następnie szopki zostaną przewiezione do oddziału Celestat (ul. Lubicz 16) , gdzie będzie obradować Jury Konkursu, pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Michała Niezabitowskiego, a w jego skład wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego oraz Muzeum Etnograficznego.

Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 10 grudnia o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Tego samego dnia o godz. 16.00 zapraszamy do Celestatu na otwarcie pokonkursowej wystawy szopek, podczas którego uroczyście zaświecimy szopkę w Ogrodzie Strzeleckim jako Szopkarze w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Fenomen szopki krakowskiej zrodził się W Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Forma jej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali

I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija. A Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od lat organizuje i kultywuje ta tradycję.

Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na wystawie, wyjątkowo w oddziale Celestat (u. Lubicz 16), którą będzie można zwiedzać w dniach od 11 grudnia do 25 lutego 2018 roku.

75. Konkurs Szopki Krakowskie
Wyniki konkursu: 10 grudnia 2017 roku, godz. 14.00
Wystawa od 11 grudnia 2017 roku do 25 lutego 2018 roku
Celestat w Krakowie

Dodaj komentarz