• 2017-12-07

Rusza 17. WATCH DOCS

Pokaz najnowszego i najbardziej osobistego filmu Laury Poitras Ryzyko, otworzy 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. To jeden z największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka, wraz ze swoją edycją objazdową i internetową docierający rocznie do ponad 100 000 widzów.

„Smak cementu”, fot. Talal Khoury (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Smak cementu”, fot. Talal Khoury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwający do 14 grudnia festiwal z jednej strony przybliży warszawskiej publiczności ambitne, społeczne kino dokumentalne, z drugiej zaś otworzy przestrzeń dyskusji wokół aktualnych i nurtujących problemów związanych z prawami człowieka. W jednej debacie udział wezmą prof. Ewa Łętowska, William Meyer, ekspert American Bar Association, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram i mec. Jakub Wende, poprowadzi ją dziennikarz „Rzeczpospolitej” Wojciech Tumidalski. Paneliści postawią m.in. pytania o to, jak powinien zachować się prawnik-praktyk wobec załamania państwa prawa, jakimi środkami dysponuje, aby przeciwstawić się demontażowi praworządności.

Druga debata 17. MFF WATCH DOCS zatytułowana jest Jak przetrwać w chorych demokracjach. Uczestnicy debaty – Márta Pardavi z węgierskiego Komitetu Helsińskiego, Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Ivan Novosel z Human Rights House z Zagrzebia – wraz z dziennikarzem „Newsweeka” Michałem Koncewiczem odniosą się do sytuacji w Polsce, na Węgrzech i w Chorwacji, a także do arcyciekawego raportu Wobec chorych demokracji w Europie. Zrozumieć strategie nieliberalnych rządów, by skuteczniej się im opierać: Studium przypadków: Chorwacja, Węgry, Polska i Serbia, publikowanego przez Human Rights House Foundation.

Podczas trzeciej debaty, poświęconej zagadnieniu cyberprzemocy wobec kobiet w Polsce – Są rzeczy, które powie się tylko kobiecie – dziennikarz radia TOK FM Tomasz Stawiszyński wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus, Joanną Smętek z Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka oraz dr Sylwią Spurek, Zastępcą RPO, skomentują m.in. poprzedzający debatę film Sieć nienawiści ukazujący doświadczenia Szwedek i odsłaniający skalę oraz brutalność seksistowskiej cyberprzemocy. Paneliści przyjrzą się także sytuacji w Polsce, ponieważ debata połączona będzie z prezentacją raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Cyberprzemoc wobec kobiet.

Turcja na krawędzi to czwarta debata tegorocznej edycji festiwalu WATCH DOCS. Panelistami będą tu reżyser prezentowanego przed debatą filmu, İmre Azem, Adam Balcer z UW, dr Agnieszka Cianciara z PAN oraz Mateusz Chudziak z OSW, a spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM.

12 grudnia w U–jazdowskim w ramach spotkania Puszcza Białowieska. Jesteśmy festiwalowa publiczność będzie miała okazję spotkać się z twórcą i bohaterami filmu pod tym samym tytułem. Spotkanie to poprowadzi Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Po wielu filmach tegorocznego festiwalu odbędą się spotkania widowni z twórcami. Jeśli zaś chodzi o program, naprawdę jest w czym wybierać. W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 starannie wybranych, odważnych i często kontrowersyjnych dokumentów poruszających tematy związane z prawami człowieka. W programie 17. edycji WATCH DOCS znajdą się dwa przeglądy tematyczne, poświęcone problemom aktualnym i żywo dyskutowanym w Polsce: Ciało pod kontrolą, prezentujące filmy poświęcone problemom społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki, a także wspominany już Adwokat w roli głównej. Edycja dokumentalna, będący dokumentalną kontynuacją przeglądu organizowanego w latach ubiegłych w kinie Muranów w wersji fabularnej.

Program filmowy 17. WATCH DOCS to oczywiście także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandy – panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.

Więcej o 17. WATCH DOCS można przeczytać na oficjalnej stronie festiwalu.

„Euro Trump” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Euro Trump” (źródło: materiały prasowe organizatora)

17. WATCH DOCS w Warszawie
Od 7 do 14 grudnia 2017 roku

Dodaj komentarz