Drugie życie kamienicy. O ostańcach getta w POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie 6 grudnia odbędzie się debata dotycząca ochrony i upamiętnienia zachowanych do dzisiaj ostańców getta warszawskiego, które wkrótce mogą przestać istnieć. Jak je upamiętniać i ochronić? Czy znowu może toczyć się w nich codzienne życie? Czy powinny zostać pomnikami historii Warszawy? Czy miejsca, które stały się świadectwem śmierci mogą otrzymać drugie życie?

Daniele Bonetti, Giulia Pialli – Waliców Project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniele Bonetti, Giulia Pialli – Waliców Project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pretekstem do podjęcia dyskusji będzie Waliców Project realizowany przez mediolańskich architektów Guido Morpurgo i Annalisę de Curtis, twórców architektonicznego projektu Memoriale della Shoah w Mediolanie i wykładowców na Wydziale Architektury Politechniki Mediolańskiej. Wraz ze swoimi studentami, zabiorą oni głos w dyskusji.

Do udziału w debacie zaproszei zostali prof. Guido Morpurgo, prof. Jacek Leociak, przedstawicieli władz m. st. Warszawy, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, działaczy miejskich oraz studentów architektury. Dyskusję poprowadzi Mikołaj Lizut.

Waliców Project ruszył w październiku 2016 roku. Wówczas kilkudziesięciu studentów architektury Politechniki Mediolańskiej i Politechniki Warszawskiej rozpoczęło zajęcia, podczas których na warsztat wzięli jako case study kamienicę przy ul. Waliców 14 i sąsiadujące z nią budynki. Celem było wypracowanie form upamiętnienia, ochrony i regeneracji zachowanych do dzisiaj fragmentów warszawskiego getta.

Efektem współpracy obu uczelni była wystawa prac studentów w Mediolanie. Wydarzenie było szeroko komentowane we włoskiej prasie. Podczas dyskusji Drugie życie kamienicy w Muzeum POLIN odbędzie się prezentacja wybranych projektów.

Przez cały dzień (6 grudnia w godzinach od 10.00 do 20.00) będzie można oglądać projekty włoskich i polskich studentów na wystawie Waliców Project w Sali Pomnikowej Muzeum POLIN.

Beatrice Durante, Enisa Selmanaj, Paola Seminati – Waliców Project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beatrice Durante, Enisa Selmanaj, Paola Seminati – Waliców Project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Guido Morpurgo regularnie odwiedza Warszawę, której przeszłością jest zafascynowany i bardzo poruszony. Podkreśla, że dla niego Warszawa to współczesne Pompeje. Morpurgo porównuje Warszawę do miejsca wykopalisk archeologicznych, a jednocześnie zależy mu bardzo na dialogu społecznym wokół ostańców – ich ocalenia i zachowania pamięci o ich przeszłości. Jego ojciec – również architekt i profesor – odwiedzał powojenną Warszawę, zafascynowany jej odbudową z gruzów.

Drugie życie kamienicy – debata o ostańcach warszawskiego getta
6 grudnia o godzinie 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Dodaj komentarz