• 2017-12-06

Design Dla Zwierząt 2017

Od 7 lat akcja Design Dla Zwierząt wspiera bezdomne zwierzęta w potrzebie. Tym razem organizatorzy chcą pomóc psim i kocim seniorom, będącym pod opieką Fundacji Zwierzochron, by godnie spędziły jesień swojego życia. Projektanci i reprezentanci świata designu przekazują DDZ swoje dary na aukcje odbywające się od 2 do 13 grudnia, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom.

Lisia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lisia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Starość w świecie schroniskowych zwierząt to często wyrok dożywocia. Doświadczone przez los, często schorowane zwierzęta zwykle nie mają dużych szans na adopcję. Kto wybierze kilkunastoletniego psa, jeśli może mieć młodego, energicznego szczeniaka? Kto wybierze starego kocura po przejściach, jeśli w klatce obok rozrabia pięć małych puchatych kotków? Odpowiedź „ja” pada naprawdę bardzo rzadko.

Ludzie boją starszych zwierząt z różnych powodów: bo mają swoje przyzwyczajenia, niczego nie będzie można ich nauczyć, są schorowane, szybko odejdą. Rzeczywistość często potrafi pozytywnie zaskoczyć: starsze zwierzęta są zazwyczaj spokojniejsze, zwykle nie rozrabiają, są też z reguły bardziej cierpliwe. Chętnie uczą się też nowych rzeczy, tylko w swoim nieco wolniejszym tempie! Nauka jest też dla nich świetną rehabilitacją, bo poznawanie nowych zabaw i komend stymuluje pracę mózgu, pozytywnie wpływając na kondycję psychiczną i hamując procesy starzenia.

Starość zawsze jest trudna, w schronisku – podwójnie. Dlatego tym razem Design Dla Zwierząt chce pomóc seniorom, takim jak Kora po amputacji łapy czy Lisia – starsza schorowana psia dama bez jednego oka, która użyczyła swojego wizerunku na potrzeby DDZ. Lisia, pies z zaawansowanym czerniakiem i bardzo chorą wątrobą, trzy ostatnie lata swojego życia mogła przeżyć w kochającym domu, otoczona troską i opieką.

Adopcja Lisi była spontaniczna. Spotkałyśmy się, popatrzyła na mnie swoim jednym oczkiem i już wiedziałam. (…) Nauczyła mnie, że starszy pies cieszy się jak szczeniak, wnosząc jednocześnie w nasze życie tak nam wszystkim potrzebne spokój i łagodność. Czułam, że nie jest „starym psem” tylko „starą duszą”, taką która z radością przyjmuje każdy dzień – mówi jej właścicielka, Krystyna Łuczak-Surówka, pomysłodawca i organizator akcji Design Dla Zwierząt.

Idea akcji Design Dla Zwierząt jest prosta i czytelna. Projektanci, firmy, designerzy przekazują DDZ swoje dary, które wystawiane są na aukcjach Allegro. Całkowity dochód ze sprzedanych przedmiotów przekazany zostanie na potrzeby Fundacji Zwierzochron.

Design Dla Zwierząt to akcja charytatywna. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu, która kilka lat temu postanowiła połączyć miłość do designu z miłością do zwierząt i przekuć je w pomoc dla tych ostatnich. Tak powstała akcja Design Dla Zwierząt, która w 2017 roku prowadzona jest już po raz 7., zawsze mogąc liczyć na wsparcie Przyjaciół i Wolontariuszy. W tym roku nad DDZ pracują: Kamila Sitak, Agnieszka Cupryś-Wilk, Anna Kowalewska, Natalia Jeziorek oraz Marta Kotarbińska i Iza Włostowska z Fundacji Zwierzochron.

Akcja Design Dla Zwierząt prowadzona jest dwuetapowo. Firmy i projektanci zajmujący się designem ofiarowują DDZ swoje prace i produkty, które następnie wystawiane są na aukcjach Allegro. Na aukcjach DDZ gościły meble, lampy, porcelana, szkło, przedmioty użytkowe i dekoracyjne, grafiki, plakaty, książki, przedmioty vintage, moda, biżuteria, zabawki, a nawet usługi (jak np. projekt wnętrza, logo, strony www) oraz fotografia. Każda aukcja Akcji DDZ jest spersonalizowana.

Design Dla Zwierząt 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Design Dla Zwierząt 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aukcje na Allegro (sprzedający: Zwierzochron) odbędą się w dniach od 2 do 13 grudnia 2017 roku. Ofiarodawcy i uczestnicy DDZ wszystkie niezbędne informacje znajdą na Facebooku.

Design Dla Zwierząt 2017
Od 2 do 13 grudnia 2017 roku
Fundacja Zwierzochron

Dodaj komentarz